12:35 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
5610

Lootusrikkalt taevani kiidetud Zelenskõi on teinud Ukraina edumeelseks riigiks reformimise suunas veel vähem, kui mitte millegagi hakkama saanud Porošenko.

Tallinn, 28. oktoober — Sputnik. Viimasel ajal on ametlik Kiiev teinud üsna kõrgetasemelisi avaldusi rahu taastamisest Donbassis. Intervjuus RIA Novostile rääkis tunnustamata Luganski Rahvavabariigi (LRV) juht Leonid Passetšnik, kuidas võeti vabariigis vastu Kiievi lubadused, sealhulgas Ukraina presidendi avaldus lahendada Donbassi konflikt aastaga.

LRV juht selgitas, miks ei ole veel toimunud ulatuslikku vangide vahetust ning jõudude ja jõudude eemaletõmbamist Zolotoist, ning kui palju vabariigi elanikke on juba Venemaa passid kätte saanud.

Ukraina president Vladimir Zelenskõi ütles pressikonverentsil, et kavatseb lahendada Donbassi konflikti aasta jooksul. Leonid Ivanovitš, millist teed peaks Ukraina riigipea selle eesmärgi saavutamiseks teie arvates minema? 

Глава Луганской народной республики Леонид Пасечник
© Sputnik / Стрингер
Luganski Rahvavabariigi (LRV) juht Leonid Passetšnik

Selle otsuse elluviimiseks peab hr Zelenskõi toimima väga jõuliselt. Kuigi tema nimetatud tähtaeg on väga konkreetne, võeti vabariikides see avaldus vastu ilma entusiasmita.

Zelenskõi ja tema meeskond olid juba piisavalt palju lubanud aga teinud isegi pisut vähem kui Porošenko, kes ei teinud midagi head. Lisaks sellele kuuleme pidevalt minitest uutest rahuplaanidest Donbassis.

Ometi saab iga enam-vähem terve mõistusega inimene aru, et Ukraina ei pääse Minski formaadist mööda, kuid võib öelda, et abielluda lubamine ei tähenda tegelikult veel abiellumist.

Pettemanöövrite otsimine, kõrvalepõiked või "Normandia formaati" naljaks pööramine ei aita. 

Президент Украины Владимир Зеленский в Донбассе
© REUTERS / Ukrainian Presidential Press Ser
President Zelenskõi Donbassis

Abinõude kompleks on aksioom, mis on lugemiseks ja isegi meelespidamiseks vägagi kättesaadav. Seal on kõik selgelt ja järjepidevalt kirjas.

Ametlik Kiiev teatas, et võttis vastu kõik amnestiat käsitlevad seadused, kuid Donbassi vabariikides täpsustati, et sellel avaldusel pole tegelikkusega mingit pistmist.

Minski lepete tekstis on amnestiaklausel enne valimiste korraldamise klauslit. Lisaks on ekspertide sõnul Donbassis valimiste korraldamine võimatu ilma amnestiata. Kuidas te seda kommenteerite?

Amnestia on üks Minski lepete punkte. Nende elluviimist eitades jätab Ukraina pool tähelepanuta garantriikide soovitused ja oma lubaduse sellele dokumendile alla kirjutada.

Lepete järgseid meetmeid ei saa rakendada Kiievi äranägemisel valikuliselt, seetõttu nõuame iga punkti ranget elluviimist, sõltumata sellest, kas Ukrainale see meeldib või mitte. On olemas kokkulepitud dokument, seda tuleb järgida.

Viimane ulatuslik vangide vahetus toimus 2017. aastal. Kuidas liiguvad läbirääkimised selles suunas ja kas on võimalik ennustada, millal see toimub?

Luganski Rahvavabariigi sõjavangide vahetuse töörühm on kõigi nende aastate jooksul teinud kõik vajaliku ja võimaliku, et meie inimesed saaksid kodumaale naasta. 

Azovi võitlejad
© Sputnik / Александр Максименко

Omalt poolt täidame kõiki kohustusi ja oleme alati valmis dialoogiks. Ainult et vastaspoolel me ei sellist soovi ei näe, seetõttu ei saa me ka nende eest prognoose teha.

Ukraina julgeolekuametnikud keelduvad vägede väljaviimisest LRV Zolotoje asula juures asuvast vaenupoolte eralduspiirkonnast. Mis on teie arvates selle põhjus ja kas vabariik kaalub uusi relvajõudude väljaviimise piirkondi?

Olen sunnitud kordama, et on olemas arusaadav kinnitatud tegevuskava, mis viib rahu saavutamiseni Donbassis.

Seda saab kas järgida või mitte. Ja kui Ukraina esindajad selgitavad oma kohustuste täitmatajätmist rahvusvahelisel tasandil selliste fraasidega nagu "koer sõi kodutöö ära", tekivad kahtlused nende mõistuses või, mis on veelgi selgem, ilmselges soovis ja võimes midagi ära teha.

Praegu esitatakse LRV-s aktiivselt taotlusi Venemaa Föderatsiooni kodakondsuse saamiseks. Öelge, kui palju inimesi on juba Venemaa passi taotlenud?

- Täna on Venemaa passi saanud juba üle 30 tuhande vabariigi elaniku, veel 50 tuhat on esitanud vajalikud dokumendid. Aasta lõpuks ületab Venemaa passi saanud inimese hulk 100 000 piiri.

On selge, et inimesed osalevad selles protsessis meelsasti. Olen palju rääkinud, kui kauaoodatud see otsus meile oli.

Tahaksin märkida, et kõik Venemaa passi saamisega seotud protseduurid toimuvad väga sujuvalt ja eraldi tänada inimesi, kes on sunnitud selleks ületunde tegema.

Mõnedes töövaldkondades on ülekoormus tõsine. Me suudame selle normaliseerida, hiljuti avasime elektroonilise järjekorra, mis võimaldab meie kodanikel teenust eemalt kasutada.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Ukraina relvajõudude eriväed hävitasid Donbassis natsionalistide üksuse
Tagid:
Donbass, rahu, reformid, president, Volodõmõr Zelenskõi, Ukraina

Peamised teemad