14:57 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks (7)
41 0 0

Eesti välispoliitikasse on saabumas kogu maailma stabiilsuse ja julgeoleku tugevdamise eest vastutamise periood, ütles peaminister Jüri Ratas ÜRO peasekretäri Antonio Guterresega New Yorgis toimunud kohtumisel.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Eesti tulevane liikmelisus ÜRO Julgeolekunõukogus tähistab suurema vastutuse ajajärku riigi poliitika välissuhete vallas.

"Koht julgeolekunõukogu laua ääres annab Eestile erakordse võimaluse rääkida kaasa maailmapoliitikas ning seeläbi panustada stabiilsuse ja julgeoleku kindlustamisse. Teisalt on see aga kohustus seista meile oluliste väärtuste eest ning tuua nõukogu aruteludesse väikeste riikide vaatenurk ja tegutseda ühiseid huve kaitstes nende eestkõnelejana," selgitas Ratas öeldut.

© Фото : UN Photo/Eskinder Debebe
Antonio Guterres kohtumisel Jüri Ratasega

Peaministri sõnul kavatseb Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu ajutise liikmena tugevdada konstruktiivset koostööd nii peasekretäri Guterrese kui ka nõukogu liikmesmaadega.

"Selles rollis peame suhtlema riikidega üle maailma ja mõnikord tuleb meie lugu seletada algusest peale. Kes oleme, kust tuleme ja mida mõtleme," märkis Ratas.

Eesti peamised prioriteedid ÜRO Julgeolekunõukogus

Rääkides Eesti prioriteetidest ÜRO Julgeolekunõukogus, mõtiskles Ratas eraldi nelja valdkonna üle: rahvusvahelisel õigusel põhineva maailmakorra säilitamine, konfliktide ennetamine, erilise tähelepanu pööramine kliimamuutustega kaasnevatele inimkonna julgeoleku ohuteguritele ning ka ÜRO Julgeolekunõukogu enda tõhusamale tegutsemisele.

"Digiriigina soovime kindlasti rohkem tähelepanu pöörata küberohtudele ning laiendada arusaamist rahvusvahelisest õigusest küberruumis," lisas Ratas.

Muuhulgas arutasid Ratas ja Guterres ökoloogia ja kliimamuutuste teemasid, millel hakkab tulevikus olema üha suurem mõju rahvusvahelistele suhetele, rahule ja julgeolekule.

Антонио Гутеррес (справа) на встрече с Юри Ратасом
© Фото : Антонио Гутеррес (справа) на встрече с Юри Ратасом
Antonio Guterres kohtumisel Jüri Ratasega

Peaminister märkis ÜRO peasekretäri juhtrolli kliimamuutuste vastases võitluses ja kinnitas, et Eesti valitsus on seadnud need küsimused oma poliitiliseks prioriteediks.

Nagu Sputnik Eesti juba teatas, on Jüri Ratas ametlikul visiidil New Yorgis ja keskendub seal meie riigi ja USA vaheliste majandussidemete parandamisele. Ratast saadab ettevõtjate delegatsioon. Visiidi kavas on kohtumised USA kaubandussekretäri Wilbur Rossi, USA riigikassa asekantsleri Justin Muzinichi ja kohalike pankuritega.

Selle aasta juulis sai Eesti esmakordselt kaheaastaseks perioodiks (2020-2021) ÜRO Julgeolekunõukogu ajutise liikme staatuse. Balti vabariik suutis ihaldatud tooli võita alles salajaste hääletuste teises voorus, mil tal õnnestus Rumeeniast ette pääseda. Esmakordselt valiti Julgeolekunõukogusse Niger, Tuneesia, Vietnam, samuti Saint Vincent ja Grenadiinid.

Süsteemianalüüsi ja prognoosimise keskuse presidendi, poliitanalüütiku Rostislav Ištšenko sõnul võtab Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu alaliseks liikmeks saamisega üle Poola teatepulga ja hääletab alati Moskva vastu (kui see ühtib USA tahtega – Toim.).

ÜRO Julgeolekunõukogus on kokku 15 riiki - 5 alalist liiget (Venemaa, USA, Suurbritannia, Prantsusmaa ja Hiina) ja 10 ajutist liiget. 2019. aasta lõpus asendavad vastvalitud liikmed Julgeolekunõukogus Poola, Peruu, Ekvatoriaal-Guinea, Kuveidi ja Côte d'Ivoire'i. Lõuna-Aafrika, Dominikaani Vabariigi, Belgia, Indoneesia ja Saksamaa volitused lõppevad 2020. aasta lõpus.

Lugege lisaks:

Politoloog: Eesti kuulumine ÜRO Julgeolekunõukogusse Venemaad ei üllata

Riigiduumas kutsuti üles Eesti ÜRO-st välja heitma

Teema:
Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks (7)

Samal teemal

Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks
Tagid:
Eesti, USA, António Guterres, Jüri Ratas, ÜRO Julgeolekunõukogu

Peamised teemad