22:09 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Poliitika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
4210

Uue energeetikavoliniku, Eesti esindaja Euroopa Komisjonis Kadri Simsoni problemaatiline "Ukraina pärand" sunnib teda pärast ametisse astumist Moskva ja Kiieviga kiireid läbirääkimisi alustama.

TALLINN, 30. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Brüsselis toimunud Euroopa Liidu, Ukraina ja Venemaa vaheliste Venemaa gaasi Euroopasse jõudmise transiidilepingu üle peetavate läbirääkimiste ebaõnnestumine 28. oktoobril võib tähendada, et EL-i uus volinik Kadri Simson peab viivitamatult kolmepoolsete gaasisuhete mõistatuslikku probleemi lahendama hakkama.

Кадри Симсон
© REUTERS / FRANCOIS WALSCHAERTS
Kadri Simson

Järjekordne kolmepoolsete läbirääkimiste voor Venemaa maagaasi transiidi üle ELi riikidesse läbi Ukraina lõppes ebaõnnestumisega.

Марош Шефчович
© AFP 2019 / JOHN THYS
Maroš Šeftšovitš

ELi praegune energeetikavolinik Maroš Šeftšovitš, kes peaks volitused üle andma Eesti esindajale Euroopa Komisjonis Kadri Simsonile, usub, et kõik pole veel kadunud, kuid tunnistab, et kokkuleppe saavutamisel on olulisi takistusi.

Igal juhul, nagu Šeftšovitš rõhutab, ei jää Euroopa külmade ilmade ajaks gaasita. Hoidlatesse on kogutud enneolematult palju varusid (täitumus on umbes 96%). Võimalik on ka ajutine tehniline lahendus Venemaa gaasitransiidi probleemile.

Ukraina soovib vältida vastutust gaasisõja alustamise eest, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Мазуркевич

Volinik Maroš Šeftšovitš ütles viimasel pressikonverentsil, et kõik läbirääkimiste pooled "on võtnud suuna nende edukale lõpuleviimisele", kuid mitmed probleemid, sealhulgas Kiievi ja Moskva vaheline menetlus Stockholmi arbitraažis, ei võimaldanud seekord kokkulepeteni jõuda.

Šeftšovitš tuletas meelde, et gaasitransiidilepingu lõppemiseni oli jäänud vaid paar kuud ja edu läbirääkimistel on endiselt võimalik. Samal ajal on ELi voliniku optimism tulevaste kolmepoolsete kohtumiste tulemuste suhtes selgelt vähenenud – järgmine kõneluste voor on kavandatud novembri lõppu.

Lepingu lõppemiseni on jäänud kaks kuud

"Aeg lendab. Võttes arvesse kuupäeva (praeguse Vene-Ukraina gaasi transiidilepingu kehtivusaeg lõpeb 31. detsembril), on meil arusaadavalt kiire," ütles volinik Šeftšovitš. "Olen tänases tulemuses pettunud."

Volinik ütles ka, et Euroopa Komisjon teeb pooltele ettepaneku allkirjastada 10-aastane leping vähemalt 40–60 miljardi kuupmeetri gaasi transiidiks aastas, mis vastab umbkaudu praegusele transiidimahule. Küsimus Ukraina poole transiiditeenuste tasude suuruse kohta jääb aga ebaselgeks.

"Nii Venemaa kui ka Ukraina on täiesti teadlikud sellest, et läbirääkimiste ebaõnnestumine kahjustab nende imagot usaldusväärsest tarnijast ja usaldusväärsest transiidimaast," ütles volinik Šeftšovitš, märkides, et EL on valmis igasugusteks stsenaariumiteks.

Arvatavasti pidas Euroopa Komisjoni asepresident Šeftšovitš suuremal määral silmas Ukraina maine tõenäolist kahjustamist, kuna Venemaa huvi jätkata gaasi tarnimist Euroopasse ja seda suurendada on ilmne, kuid poliitkorrektsus ei võimaldanud tal seda otse öelda. Just sel eesmärgil ehitas Venemaa Balti merre uue gaasitoru Nord Stream-2.

Šeftšovitš lubab uut volinikku aidata

Lisaks keerukatele kohtuvaidlustele Ukraina Naftogazi ja Vene Gazpromi vahel, mille venelased soovivad lahendada nullvariandi ehk vastastikuste nõuete tagasilükkamisega, takistab lepingut ka asjaolu, et Kiievi võimud ja Naftogaz ei ole veel ELi õigusaktide nõudeid täitnud.

Euroliidu energiadirektiivi kohaselt ei saa üks ja sama ettevõte tegutseda gaasi müüjana ja samas ka kauba tarnimissüsteemi omanikuna.

Järelikult ei pea Gazprom sõlmima uut lepingut gaasi transiidiks Euroopasse mitte Naftogaziga, vaid tema seni veel olematu õigusjärglasega.

Moskva on aga valmis paindlikkust üles näitama.

"Märkisime, et kõik protsessid on käivitatud ja kulgevad plaanipäraselt, kuid on oht, et 2020. aasta alguseks sellega valmis ei jõuta. Seetõttu oleme tagavaravariandina valmis tagama kehtiva transiidilepingu pikendamise aastaks 2020 mõne senise tingimuse muutmisega," tsiteeris Venemaa energeetikaministeeriumi pressiteenistus ministrit Aleksander Novakit.

"Rõhutasime, et Venemaa on valmis töötama vastavalt Euroopa seadusandlusele, aga vajadusel on ta valmis ka jätkama olemasoleva lepingu alusel mõningate kohandustega," ütles ka minister Novak ise.

Praegune EL-i volinik Šeftšovitš märkis Brüsselis toimunud pressikonverentsil, et ehkki ta peagi oma ametikohalt lahkub, jätkab ta tööd ka uues Euroopa Komisjonis, mis lihtsustab uuele energeetikavolinikule abi andmist – ta on valmis oma kogemusi jagama, et täpsustada olukorra keerukust seoses gaasitransiidiga läbi Ukraina.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, on Euroopa Komisjoni praeguse koosseisu ametiaega kuu võtta pikendatud, kuna Euroopa Parlamendi kuulamistel ilmnesid probleemid mitme EL-i voliniku kandidaadiga.

Lisaks võib teid huvitada: 

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Nord Stream 2
Gaas - perspektiivne energia
Tagid:
transiit, poliitika, majandus, gaas, EL, Venemaa, Ukraina, Kadri Simson

Peamised teemad