00:08 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Poliitika
lühendatud link
94 0 0

Eesti välisminister Urmas Reinsalu andis mõista, et Venemaa ja Eesti piirilepingu üleandmine Riigikogule ratifitseerimiseks ei ole praeguse valitsuse päevakorras. Riigikogu aga kahtleb, kas koalitsioonil on selles küsimuses üksmeelel.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Venemaaga sõlmitud piirilepingu saatusest sai üks peateemasid kolmapäevasel Riigikogu väliskomisjoni istungil. Välisminister Urmas Reinsalu täpsustas, et siin pole midagi arutada — valitsus ei kavatse lähiajal lepingut parlamendile ratifitseerimiseks saata.

Reinsalu tuletas meelde, et leping allkirjastati juba tükk aega tagasi, kuid Vene pool esitab ratifitseerimisprotsessi alustamiseks eeltingimusi – eelkõige nõuab Moskva Tallinnalt loobumist russofoobsest poliitikast. Sellele viitas ka väliskomisjoni esimees Ann Eesmaa. Samas ei ole tema sõnul "keegi Venemaaga suhete reguleerimise vastu, sealhulgas piiriküsimuses".

Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Marko Mihkelson, vastupidi, kahtleb, kas valitsuskoalitsioonil on selles küsimuses üksmeel. Tema sõnul oleks tal huvitav vaadata praeguse valitsuse reaktsiooni, kui Vene pool otsustaks saata piirilepingu ratifitseerimiseks Riigiduumasse.

Venemaa ja Eesti piirileping

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Eesti-Vene "paberil" piirileping on mõlema riigi poolt endiselt ametlikult ratifitseerimata. Algselt pidi jõustuma piirileping, mille Venemaa ja Eesti allkirjastasid esmakordselt 2005. aastal, kuid ratifitseerimisprotseduuri käigus lisas Tallinn ühepoolselt vastavasse seadusesse preambuli, mis sisaldas viite Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel 1920. aastal sõlmitud Tartu rahulepingule.

Moskva pidas seda võimaluseks esitada tulevikus Venemaa vastu territoriaalseid nõudeid ning Venemaa võttis oma allkirja lepingul tagasi.

Ligi kümmekond aastat hiljem, 18. veebruaril 2014 allkirjastasid Venemaa ja Eesti välisministrid Sergei Lavrov ja Urmas Paet Moskvas uue lepingu Venemaa-Eesti riigipiiri ning territoriaalmere piiride kohta Narva ja Soome lahel, kuid selle ratifitseerimisprotsess venis.

Varem rõhutas Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova, et Venemaa poolel jääb suhtumine piirilepingu ratifitseerimisse muutumatuks.

Maria Zahharova venekeelset seisukohta Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerimise kohta saate keelata siin:

Захарова о ратификации Эстонией пограндоговора с РФ: торг здесь неуместен

"Sellega edasiminekuks on vaja tagada normaalne, vastandumatu õhkkond vastastikustes suhetes ja Eesti poolt ratifitseerimisprotseduuri läbimine ilma mingite poliitiliste täienduste, seoste, reservatsioonide ja muu selliseta," ütles Zahharova.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Eesti poisid, ärgake üles, saate jõuluks piirilepingu!
Moskva võib naasta Eesti-Vene piirileppe juurde
2005. aastal allkirjastati Moskvas Eesti ja Venemaa vaheline piirileping
Tagid:
poliitik, piirileping, Eesti, Venemaa, Välisministeerium, Urmas Reinsalu

Peamised teemad