15:09 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Poliitika
lühendatud link
4910

Rahvusvaheline üldsus peaks abistama Ukraina võime, kes Donbassis vägede tagasitõmbamisel natsionalistide vastuseisu kogevad, selgitas Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Täna on kõigile selgeks tehtud, et Venemaa ei blokeeri kuidagi Minski lepingute rakendamist, ütles Vene Föderatsiooni välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Tema sõnul esitasid natsionalistidest ukrainlased seaduslikult valitud presidendile tegelikult ultimaatumi, keeldudes Minski lepingutes kokkulepitu täideviimisest. Sellega seoses peaks rahvusvaheline üldsus – "kõik, kes nii innukalt "Normandia formaadis kohtuda tahavad" – Zahharova sõnul Kiievit vägede Donbassist tagasitõmbamisel aitama.

Selle kuu alguses leppis Minski kontaktgrupp kokku "Steinmeieri valemis" – mehhanismis, mis näeb ette Donbassi kohaliku omavalitsuse erimenetluse seaduse ja kohalike valimiste korraldamise seaduse jõustumise. Kontaktgrupp leppis kokku ka relvajõudude lahutamise protsessi taaselustamises Petrovskoje ja Zolotoje piirkonnas.

Ukraina natsionalistid teatasid aga oma otsusest asuda Ukraina sõjaväe poolt vabastatavatele positsioonidele, millelt viimased pärast vastava korralduse saamist lahkuvad.

Selle tulemusel külastas Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi isiklikult Zolotoje piirkonda, et veenda radikaale jõudude lahutamisse mitte sekkuma. Netti ilmus video tema teravatoonilisest vestlusest sõjaväe vormiriietuses mehega, kes end vabatahtlikuna tutvustas. Hiljem selgitas Kiiev, et need relvastatud inimesed ei ole sõjaväelased ja neil pole õigust relvastatuna sõjaliste operatsioonide piirkonnas viibida.

Pärast mitut Ukraina poolset tõrget algas 29. oktoobril Zolotoje piirkonnas siiski väeüksuste tagasitõmbamine. Järjekord on Petrovskoje käes.

Donbassi konflikt jätkub

Relvastatud konflikt Donbassis kestab alates 2014. aastast. Selle põhjuseks oli Ukraina võimude algatatud "terrorismivastane" operatsioon LRV ja DRV isehakanud vabariikide vastu, kes kuulutasid pärast Kiievis toimunud riigipööret välja iseseisvuse.

Venemaa juhtkond on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ole Ukraina-sisese konflikti osapooleks ega ole riigi kaguosa sündmustega seotud. Ühtki neist "Vene sõjaväelastest", kellest Kiiev räägib, pole suutnud Donbassist avastada ka OSCE valvas järelevalvemissioon.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Donetski Rahvavabariigi juht: Kiiev venitab üritades flirtida radikaalidega
Ukraina relvaüksused avasid Donetski pihta tule kõikidest relvadest
Donbassi konfliktile pühendatud fotoprojekt pälvis võidu konkursil Photolux Award
Tagid:
poliitika, Donbass, Ukraina, Venemaa, Maria Zahharova

Peamised teemad