10:07 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Poliitika
lühendatud link
65 0 0

Venemaa suursaatkonnas Eestis nenditi, et ametlik Tallinn eelistab mitte märgata mitmest Euroopa pealinnast tulevaid positiivseid signaale.

TALLINN, 1. november — Sputnik. Neil päevil mitme Euroopa riigi pealinnast saabuvad positiivsed signaalid tekitavad mõningat optimismi. Sellest räägitakse Venemaa saatkonna kommentaaris, mis on saabunud Sputnik Eesti toimetusse.

Diplomaatiline esindus tuletas meelde, et Taani on talle avaldatud survele vaatamata andnud 30. oktoobril ametliku loa Nord Stream 2 ehitamiseks oma majandusvööndisse.

Президент РФ Владимир Путин и премьер-министр Венгрии Виктор Орбан во время встречи
© Sputnik / Алексей Никольский
Venemaa president Vladimir Putin ja Ungari peaminister Viktor Orbán kohtumise ajal

Venemaa presidendi Vladimir Putini praeguse Budapesti-visiidi käigus on aga märgitud, et Ungari kuulumine Euroopa Liitu ja NATOsse ei välista poliitilise koostöö võimalikkust Venemaaga: mõlemad riigid on kinnitanud kavatsust arendada vastastikku kasulikke majandussidemeid kaubanduse ja investeeringute alal.

"Selle veenev tõestus on mitmemiljardiliste lepigute sõlmimine Vene energiakandjate tarnimiseks Ungarisse ja koostöö arendamine tuumaenergeetika vallas," sedastati Venemaa saatkonnas.

Diplomaatilises esinduses märgitakse, et niisugused näited ei ole saanud ametlikul Tallinnal märkamata jääda.

Sellega seoses peavad diplomaadid iseloomulikuks näiteks 22. oktoobril Euroopa Parlamendis toimunud vestlusringi teemal "Putini Nord Stream 2: toru ja selle tegelik maksumus Euroopa jaoks", mille korraldamisest võttis eriti aktiivselt osa Eesti eurosaadik Sven Mikser.

"Jälle kõlasid tõendusmaterjalita süüdistused Venemaa aadressil. Põhiteesid ei paistnud silma erilise uudsusega: NS 2 teeb Euroopa haavatavaks poliitilise šantaažiga, tekitab märgatavat kahju keskkonnale ning — see läheb juba üle haige fantaasia piiri — on seotud "vangide orjatöö" kasutamisega Venemaal," teatati saatkonnast.

Diplomaatilises esinduses oletatakse, et "energiat, mis Mikser on raisanud selle ürituse korraldamiseks, oleks saanud rakendada märksa kasulikumalt muudel eesmärkidel Euroopas märgatavate meeldivate muutuste valguses".

"See eurosaadik võib end muide lohutada sellega, et ta ei ole oma tegemistes üksi. Kahjuks küll. Kuidas teisiti hinnata selliseid otsuseid, mis Eesti pool on neilsamadel päevadel teinud, nagu keeld siseneda Tallinna sadamasse Vene laevale Akademik Primakov, keeld lennata läbi Eesti õhuruumi Vene lennukile, mille pardal viibib Venemaa asepeaminister, kümneks (!) aastaks antud sisenemiskeeld Vene noorte seltskonnale. See nimekiri ei ole ammendav," teatati Venemaa saatkonnast.

Seejuures, märgivad diplomaadid, on ka vastupidiseid näiteid: "äsja lõppenud teatrifestival Kuldne Mask Eestis ja Venemaa filmide nädal Tallinnas, mida saatis tohutu edu, aga mõni nädal varem toimunud "Peterburi kohtumised Tallinnas" kinnitavad veenvalt mõlema maa elanike igatsust teineteise kultuuri ja kunsti järele".

Прием в российском посольстве по случаю проведения 15-го фестиваля Золотая маска в Эстонии
© Sputnik / Вадим Анцупов
Vastuvõtt Venemaa saatkonnas 15. teatrifestivalil Kuldne Mask Eestis osalejatele

"Aga laiemas kontekstis — huvi vastastikku kasulike ja vastastikust lugupidamist väljendavate suhete vastu. See on kahtlemata õigem tee, erinevalt konfrontatsiooni teed minekust, mida sisuliselt kutsub tegema endine Eesti välisminister, praegune eurosaadik," resümeerisid Vene diplomaadid.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi
Zahharova paljastas Eesti "ühtse kooli" tõelise eesmärgi
Vene saatkond tuletas meelde tähtsat kuupäeva Eesti ajaloos
Kurjategijad pestakse süüst puhtaks: Vene saatkond nimetas Erna matka tegelikud eesmärgid
Zahharova Eesti territoriaalsetest nõudmistest: ootame kaineid seisukohti
Tagid:
russofoobia, Venemaa, poliitika, EL, Eesti, Tallinn, Venemaa suursaatkond

Peamised teemad