20:59 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Poliitika
lühendatud link
4820

Sputnik.Arvamused küsitluse vastused näitasid, et enamik juhtivale lääneriikide elanikest on liberaalsetes ideedes pettunud ja tahaks kaasaegse ühiskonna mudelit muuta.

TALLINN, 7. november — Sputnik. Enamik juhtivate lääneriikide elanikest ei ole rahul tänapäevase ühiskonnamudeliga ja leiab, et liberalism on kriisis. Sellest annavad tunnistust Sputnik News projekti "Sputnik.Arvamused" raames saadud vastused.

Вид на Капитолий США в Вашингтоне
© AFP 2019 / Mandel Ngan

Küsitlusuuringu kohaselt arvab 80% itaallastest, 73% Prantsusmaa kodanikest, 61% sakslastest, 60% ameeriklastest ja 58% Suurbritannia alamaist, et liberalism oma praegusel kujul on kriisiseisundis ja olemasolevate kõrvale on tarvis teistsuguseid arengumudeleid.

Heaks mudeliks kaasaegsele ühiskonnale, mis nõuab vaid pisutisi muutusi, nimetas liberalismi 42% brittidest, 40% USA kodanikest, 39% Saksamaa LV elanikest, 27% prantslastest ja ainult 20% itaallastest.

Huvitav on see, et Suurbritannias valisid kõrgema haridustasemega küsitletud valikvastuste seast sagedamini jah-vastuse väitele, et kehtiv liberalismi mudel on kriisis. Teistes riikides aga olid samal arvamusel sagedamini madalama ja keskmise haridustasemega inimesed.

Kas ühiskond vajab liberalismile alternatiivset arengumudelit?

Küsitluse korraldas prantsuse ettevõte Ifop, selles osales 5031 vastanut vanuses üle 18 eluaasta. Uuringutulemuste maksimaalne veaprotsent on riigi ulatuses maksimaalselt 3,1% usaldustasemega 95%.

Järeldused riigiti

Prantsusmaa

Küllaltki suur protsent (73%) prantslastest leiab, et liberalismi praegune mudel on kriisis ning olemasoleva liberalismi kõrvale on tarvis teisi arengumudeleid.

Kõige sagedamini arvavad sedasi üle 35-aastased inimesed (75% versus 66%). Külakogukondades avaldatakse rahulolematust liberalismiga mõnevõrra sagedamini (76% versus 72% ja70%).

Eesti ja EL lipud, illustreeriv foto
© Sputnik / Денис Грабусов

Prantslased, kes valimistel hääletasid Jean-Luc Mélenchoni Benoît Hamoni poolt (vastavalt 82% ja 78%), on teistest sagedamini seda meelt, et liberalism on kriisiseisundis.

USA

Madala ja keskmise haridustasemega küsitletud arvavad väheke sagedamini, et liberalism on kriisis (66% ja 62% versus 56% ja 52%).

Vabariiklased väljendavad rahulolematust liberalismiga märgatavalt sagedamini kui demokraadid (76% versus 49%). Üle poole mitteusklikest ameeriklastest peab liberalismi heaks ühiskonnamudeliks, mis ei vaja olulisi muudatusi (54%).

Suurbritannia

Üle poole brittidest (58%) on päri väitega, et kehtiv liberalismi mudel on kriisis, kuid teiste riikidega võrreldes on sedasi arvavate vastanute protsent kõige madalam.

Kõrgema haridustasemega britid arvavad teistest sagedamini, et olemasoleva liberalismi kõrvale on tingimata tarvis teisi ühiskonna arengumudeleid (71% versus 56% madalama, aga ka keskmise haridustaseme ja 57% jagu lõpetamata kõrgharidusega vastanuist).

Brexiti Partei poolehoidjad (70%) on teistest poliitilistest rühmitustest sagedamini päri väitega, et olemasolev liberalismi mudel on kriisis ja lisaks kehtivale liberalismile on tarvis teisi arengumudeleid.

Euroopa Parlamendi valimised
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Saksamaa

Madala haridustasemega sakslased on sagedamini nõus kinnitusega, et kehtiv liberalismi mudel on kriisis (67% versus 62%, 60% ja 57%), sama meelt on sagedamini ka need küsitletud, kes pooldavad vasakpoolse sotsialistliku partei Die Linke (73%), parempoolse ja ultraparempoolse Alternative fur Deutschland (74%) poliitilist kurssi.

Väärib märkimist, et Berliini ja Saksimaa elanikud (vastavalt 70% ja 73%) avaldavad rahulolematust liberalismiga veidi sagedamini kui teiste piirkondade elanikud.

Itaalia

80% itaallastest ei ole kehtiva liberalismi mudeliga rahul. See on vaadeldud riikide seas kõige kõrgem rahulolematuse määr.

Aga Eestis?

Viimastel aastatel on liberaalsete ideede populaarsus Eestis kahanemas. Seejuures ilmneb negatiivne suhtumine liberalismi rahulolematuses Euroopa Liidu tasandil tehtavate otsustega. Osa Eesti elanikke arvab ülepea, et riigi ühinemine Euroopa Liiduga oli viga.

Nii näiteks, nagu Sputnik Eesti kirjutas, toimus septembris Tallinna kesklinnas pikett, millest osavõtjad teatasid avalikult, et 15 aastat Euroopa Liidus olemist on Eestile kahju, aga mitte kasu toonud.

Пикет евроскептиков
© Sputnik / Денис Пастухов
Euroskeptikute pikett Tallinnas

Kokkutulnute loosungid ja plakatid kuulutasid: "Kui kaua veel Brüssel Eestit kamandab?", "Eesti astugu EL-ist välja", "Tühistada võltsitud rahvahääletus!" ja "EL=NSVL, Brüssel=Moskva".

Meeleavaldusest osavõtjad nõudsid Eesti võimudelt 2003. aasta referendumi tulemuste viivitamatut tühistamist, kuna nende meelest olid rahvahääletuse tulemused võltsitud.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Simonjan: miks me enam Läänest lugu ei pea
Ekspert: miks president Putin taas paavstiga kohtub
Küsitlus selgitas välja Saksamaa elanike suhtumise "vene ohusse"
"Lämmatada enamuse tahe!": miks Venemaa demokraatia pole õige
Tagid:
poliitika, liberalism, Lääs, küsitlus, Sputnik.Arvamused

Peamised teemad