10:54 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Poliitika
lühendatud link
5601

Venemaa ekspert Igor Nikolaitšuk kommenteeris Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ja NATO peasekretäri risti vastupidiseid ütlusi NATO kohta.

TALLINN, 8. november — Sputnik. Emmanuel Macron on eksperdi sõnul võtnud endale skandaalse uudistetreiali rolli – kõik teda tsiteerivad, kõik üritavad kuidagi aru saada, mida ta ütles, ja kõik vaidlevad vastu.

"Kõige huvitavam on see, et isegi need, kes teda kritiseerivad, teevad seda niisuguse näoilmega, nagu oleksid temaga nõus, aga asjaolud on kujunenud sedasi, et tuleb öelda, et ta vaeseke ei anna endale aru, mida teeb," lausus Meediameetrika eriuuringute keskuse rahvusvaheliste suhete valdkonna ekspert Igor Nikolaitšuk raadio Sputnik saates.

Eksperdi arvates oleks Põhja-Atlandi alliansi olemasolu kuidagiviisi õigustatud, kui Nõukogude Liit oleks veel olemas.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, kritiseeris Prantsusmaa president Emmanuel Macron The Economistile antud intervjuus teravalt praegust olukorda NATO blokis. Tema arvates on allianssi tabanud "ajusurm". Selle all pidas Prantsusmaa riigipea silmas koordinatsioonivõime kaotamist alliansi poolt strateegiliste otsuste langetamisel.

Oma väite õigsuse tõestuseks tõi Macron näiteks Süüria, kust USA vägesid välja viiakse, vaevumata kooskõlastama oma otsust NATO liitlastega. Macroni sõnul seab "NATO ajusurm" kahtluse alla alliansi põhikirja viienda paragrahvi toimevõime, mis näeb ette kollektiivse kaitse agressiooni korral sõjalis-poliitilise bloki ühe liikme vastu.

Kokkuvõtteks kutsus Macron Euroopat üles "ärkama" ja hakkama astuma aktiivseid samme oma kaitsevõime tugevdamiseks. "Me seisame kuristiku serval," toonitas Pratsusmaa president.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova nimetas Prantsusmaa presidendi sõnu "NATO ajusurma" kohta "kuldseteks". "Kuldsed sõnad: tõepärased ja olemust peegeldavad," kirjutas diplomaat Facebookis.

Официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova

Emmanuel Macron juba varemgi teatanud vajadusest luua üleeuroopaline armee. "Meil peab olema Euroopa, kes kaitseb end valdavalt omal jõul, ilma Ameerika Ühendriikideta," on Macron väitnud. Samas pole ta välistanud, et Euroopa ühtse armee vastaseks võib tulevikus kujuneda praegune ookeanitagune liitlane.

Meediameetrika eriuuringute keskuse rahvusvaheliste suhete valdkonna eksperdi Igor Nikolaitšuki venekeelne kommentaar on siin: 

Николайчук: НАТО после распада СССР потеряло всякий смысл

Lugege lisaks:

Samal teemal

NATO idarindel
Macron tunnistas, et lääneriikide ülemvõim on lõppemas
Macron pärast kohtumist Putiniga: Euroopa ulatub Lissabonist Vladivostokini
The Economist: Macron püüab kriitikuid kinni maksta
President Macron pöördus Euroopa rahvaste poole, aga teda ei võetud eriti kuulda
Tagid:
Igor Nikolaitšuk, poliitika, Venemaa, NATO, Emmanuel Macron

Peamised teemad