11:47 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
9603

Sotsioloogilisel küsitlusel osalenute arvates näitab Eesti oma vaenulikkust pidevalt tegudega. Juba esimestel päevadel pärast Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamist võttis poliitiline eliit kursi vastasseisule Venemaaga.

TALLINN, 7. november — Sputnik, Andrei Igorõšev. Rõhuv enamik venemaalasi arvab, et Eesti suhtub nende riiki vaenulikult.

Vastupidist arvas ainult 5% küsitletutest. Nende venemaalaste arvates on Eesti Venemaale sõbralik riik.

Ebasõbralikud teod ja otsused

Juba esimestel päevadel pärast Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamist 1991. aasta augustis võttis poliitiline eliit kursi vastasseisule Venemaaga ja riigi suurima rahvusvähemuse (1991. aastal oli 40% elanikkonnast venekeelne) õiguste piiramisele.

Võeti vastu seadused, mis jätsid põlise venekeelse elanikkonna ilma poliitilistest, kodaniku- ja muudest õigustest, võeti kurss maksimaalsele lähenemisele läänele ja selle Venemaa-vastast poliitikat ajavale osale, kiirendatud astumisele NATO sõjalisse blokki.

Sisepoliitikas jäid peale natsionalistlikud jõud, kes püüdsid revideerida nii Teise maailmasõja tulemusi kui ka Punaarmee ja Nõukogude Liidu rolli võidus natsismi üle.

Kogu selle aja on ametlik Tallinn eiranud naaberriigist Venemaalt tulnud kriitikat ja igati takistanud Venemaa-sõbralike kodanikuühenduste, liikumiste ja erakondade tegevust. Pärast NATOsse astumist 2004. aastal ja 2007. aasta "pronksiöid", mis olid seotud Vabastajate monumendi ehk Pronkssõduri vägivaldse teisaldamisega ja punaarmeelaste vennashaua lahtikaevamisega Tallinnas, on Eesti välispoliitiline kurss Venemaa suhtes muutunud veel jäigemaks.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova teatas tänavu novembris, et 2019. aastal on Eesti kolmel korral keelanud Venemaa laeval või lennukil oma vetesse või õhuruumi siseneda.

"Me fikseerime need ebasõbralikud demaršid. Võtame need arvesse kahepoolsete suhete kujundamisel Eestiga," rõhutas välisministeeriumi esindaja.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

NATO idarindel
Putin: koopaelanikest russofoobid ja marginaalid kuulutasid vene keelele sõja — video
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi
Tagid:
ühiskond, küsitlus, poliitika, Eesti, Venemaa

Peamised teemad