14:41 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Poliitika
lühendatud link
7730

Prantsuse meedia on üksikasjalikult analüüsinud käimasolevat Venemaa majanduse "dedollariseerimise" protsessi ja toonud välja selle põhimomendid.

TALLINN, 17. november — Sputnik. Venemaal õnnestub täitsa edukalt liikuda Ameerika dollarist sõltumatuse saavutamise poole, nentis rahandusuudistele spetsialiseerunud Prantsuse press.

Kreml algatas Venemaa majanduse ja rahandussüsteemi "dedollariseerimise" protsessi pärast seda, kui tema suhted USAga muutusid 2014. aastal pingeliseks.

Selle protsessi eesmärk on pääseda mööda lääneriikide kehtestatud sanktsioonidest, tuletas oma lugejatele meelde Prantsuse ärileht Les Echos.*

Sellel eesmärgil on Moskva sõlminud kokkulepped valuuta swap- ehk vahetustehingute kohta riikidega, kelle suhted USAga ei ole kõige paremad: Iraani, Hiina ja Türgiga. Peale selle suurendas Venemaa BRICSi** riikide valuutades hoitavaid reserve soodustades sedasi bloki riikide vahelist kaubavahetust, mille kogumaht oli 2018. aastal 125 miljardit dollarit.

Dollarite müük võimaldas Venemaal tõsta ja stabiliseerida rubla kurssi, mis oli 2018. aastal langenud 17% võrra. Alates 2019. aasta algusest on rubla hakanud jälle tõusma: tema kurss USA dollari suhtes on kerkinud 7,6% võrra.

VTB Panga president ja juhatuse esimees Andrei Kostin on aga teatanud, et Venemaal on kõik eeldused majanduskasvuks, riik jätkab "dedollariseerimise" kurssi rahvusvaheliste kaubandusoperatsioonide läbiviimisel.

"Dollarivabade arvelduste osakaal eksporditehingutes Euroopa Liidu, Hiina ja BRICSi riikidega on ületanud juba 50%. Venemaa pangad ja ettevõtted on suutnud vähendada sõltuvust välismaisest rahastamisest, mis toimub põhiliselt dollarites.

USA dollarites varade osatähtsus Venemaa valuutareservides on muutunud juba poole väiksemaks," rõhutas Kostin.

"Meil on hea raha, stabiilne. Miks mitte kasutada seda rahvusvahelistes tehingutes?" tsiteerivad prantslased sellel puhul Venemaa majandusarengu ministri Maksim Oreškini retoorilist küsimust.

* Les Echos — Prantsusmaa esimene äri- ja majandusuudistele spetsialiseerunud päevaleht, mille asutasid 1908. aastal vennad Robert ja Émile Servan-Schreiber

** BRICS — viiest riigist — Brasiiliast, Venemaast, Indiast, Hiina Rahvavabariigist ja Lõuna-Aafrika Vabariigist — koosnev rühm. Ingliskeelne akronüüm BRICS meenutab väga ingliskeelset sõna bricks 'tellised' vihjates sellele, et sellesse rühma kuuluvad riigid, mille majanduskasv on maailmamajanduse tulevase kasvu pant.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Putin ja Zelenskõi kohtuvad esimest korda Pariisis — kuupäev on kokku lepitud
Tagid:
sanktioonid, dollarist loobumine, Venemaa, Prantsusmaa

Peamised teemad