09:09 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
NATO tippkohtumine (26)
50 0 0

Kohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga kavatseb president Kersti Kaljulaid arutada eelseisvat NATO tippkohtumist ning ühtlasi saada vastused Eesti jaoks olulistele küsimustele.

TALLINN, 18. november — Sputnik. Eesti president Kersti Kaljulaid arutab esmaspäeval, 18. novembril, Brüsselis NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga Põhja-Atlandi alliansi tulevase tippkohtumise päevakorda ja Läänemere regiooni julgeoleku küsimusi.

Presidendi pressiteenistuse teatel soovib Eesti NATO liidrite kohtumisel 3. ja 4. detsembril Londonis "selget sõnumit NATO ühtsusest ja solidaarsusest".

Praegu aga on Eesti jaoks oluline, et jätkuks varasematel tippkohtumistel kokkulepitu elluviimine, mis tähendab kaitseplaanide uuendamist ning õhukaitse küsimusi.

Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг
© AP Photo / Efrem Lukatsky
NATO peasekretär Jens Stoltenberg

Kaljulaid kohtub Belgia pealinnas ka Euroopa Komisjoni valitud presidendi Ursula von der Leyeniga ja Euroopa Ülemkogu valitud eesistuja Charles Micheliga. Nendega tuleb arutlusele Kolme mere tippkohtumine, mis toimub 16. ja 17. juunil 2020 Eestis.

Teisipäeval, 19. novembril, esineb president Kaljulaid Pariisis Fortune'i maailmafoorumil.

NATO "ajusurm" teeb Eestile muret

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnad NATO ajusurmast on tekitanud Eesti võimudel, kes näevad alliansis oma julgeoleku garantiid, terava reaktsiooni.

Президент Франции Эммануэль Макрон
© REUTERS / POOL New
Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Nii näiteks on kaitseminister Jüri Luik püüdnud seletada Macroni väljaütlemist tema sooviga anda tugevamat jõudu oma ideele Euroopa strateegilisest autonoomiast ehk sellest, et Euroopa valmisolekust tegutseda võimalikes konfliktides Ameerika Ühendriikide peale lootmata, omaenda relvajõudude toel.

Министр обороны Эстонии Юри Луйк
© Estonian Defence Forces
Kaitseminister Jüri Luik

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles aga otse välja, et Prantsusmaa presidendi kriitika NATO aadressil kahjustab Atlandi-üleseid liitlassuhteid ja kutsub esile Moskva aplausi.

Sõjakas minister arvab, et Euroopa Liidu ja NATO laienemispoliitika jätkamine ongi see vahend, mille abil Euroopa suudab oma mõjujõudu hoida ja tugevdada.

Марко Михкельсон — депутат Рийгикогу от IRL.
© Sputnik / Вадим Анцупов
Marko Mihkelson

Kersti Kaljulaid ise võttis aga Macroni sõnu täiesti tõsiselt.

"On täiesti selge, et säilitades transatlantilise koostöö ja sideme kuulume ühte liberaaldemokraatlikku väärtusruumi, peame aga rohkem tegema selleks, et lahendada oma regionaalseid muresid siin ise. Aga globaalsed mured ei lähe ka meist mööda ja peame panustama nende lahendamisse," märkis ta.

Lugege lisaks:

Teema:
NATO tippkohtumine (26)

Samal teemal

Valdai muudab orientiire: maailma arengu keskpunkt nihkub läänest itta — video
"Macroni diagnoos": kui kaua suudab elada "surnud ajuga" NATO
Tagid:
Kersti Kaljulaid, tippkohtumine, Eesti, NATO

Peamised teemad