08:45 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
53 0 0

Seistes silmitsi negatiivse reaktsiooniga Soome väljaandele antud kommentaarile NATO kohta, kiirustas siseminister, EKRE juht Mart Helme teatama, et ajalehe ajakirjanik lihtsalt mõistis teda valesti.

TALLINN, 20. november — Sputnik. Eesti siseminister Mart Helme ütles, et Soome ajalehe Iltalehti ajakirjanik tõlgendas valesti tema sõnu Põhja-Atlandi liidu kohta.

"Küll aga on alati olnud minu sõnum – ja jään ka ministrina selle juurde –, et iseseisev rahvas ja riik peavad suutma ennast kaitsta ka olukorras, kus rahvusvahelised julgeolekugarantiid mingil põhjusel ei toimi. Eesti peab suurendama iseseisvat kaitsevõimet," ütles Helme. 

"Kui kahe suure NATO riigi juhid – Trump ja Macron – on juhtinud tähelepanu alliansi kaitsevõime puudustele, on lubamatu teha nägu, et meid Eestis see kõik ei puuduta. Tõsiasjade eiramine maksab riigikaitses valusalt kätte," ütles minister.

Siseministri sõnul jääb NATO vabariigi julgeoleku kõige olulisemaks tagatiseks.

Sputnik Eesti vahendas hommikul, et väljandele Iltalehti antud intervjuus ütles Mart Helme, et Eesti valitsus on alustanud kaitsepoliitilise varuplaani koostamist juhuks, kui NATO ei suuda Balti riike kaitsta. Helme sõnul koostatakse varuplaani koos lätlaste ja leedulastega, kirjutas leht. 

"Ma ei taha öelda, et Macron räägib sada protsenti tõtt, kui ta ütleb, et NATO on ajusurmas, kuid selge on see, et NATO-s on probleeme," edastas leht Eesti siseministri sõnu.

"Eesti valitsus pole kunagi arutanud ega kavatse arutada mingit plaani B. Sellised jutud on absurdsed, need ainult õõnestavad NATO ühtsust ja nõrgendavad heidutust. Millist tõestust NATO toimimisest on veel vaja, kui meil on Briti ja Prantsuse väed Tapal ja liitlaste õhuturbelennukid kaitsmas meie õhuruumi?" vahendab Kaitseministeerium minister Jüri Luige kommentaari.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, kritiseeris Prantsusmaa president Emmanuel Macron intervjuus väljaandele The Economist karmilt praegust olukorda NATO blokis. Macroni arvates on alliansil saabunud "ajusurm". Selle all pidas ta silmas koordinatsiooni kaotamist alliansi strateegiliste otsuste vastuvõtmisel.

Президент Франции Эммануэль Макрон
© Sputnik / Алексей Витвицкий
Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Prantsuse riigipea sõnul peab Euroopa praegu "ärkama" ja hakkama kiiremas korras tegelema oma sõjalise võimsuse tugevdamisega, sest ta on juba jõudnud "kuristiku" servale. Ta kutsus üles ka mitte lootma enam vajaduse korral USA sõjalisele abile, kes on viimasel ajal Euroopale selga pööramas.

Macron on juba ka varem teatanud vajadusest luua Euroopa Liidu ühised relvajõud. "Meil peab olema Euroopa, kes ennast kaitseb — enamasti iseseisvalt, ilma Ühendriikideta," rõhutas Prantsuse liider.

Lugege lisaks: 

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO idarindel
Tagid:
poliitika, ajakirjandus, NATO, Mart Helme

Peamised teemad