01:26 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Poliitika
lühendatud link
32

Tallinna ametlike võimude avaldused väidetavalt Venemaa annekteeritud Eesti alade kohta on provokatsioon, aga Tartu lepingust on saanud ajalugu, märgiti Venemaa välispoliitikaametkonnas.

TALLINN, 21. november — Sputnik. Eesti juhtkond jätkab järjest provokatiivsemate avalduste tegemist kasutades oma Venemaa-vastases retoorikas ajaloodokumente, mis on aktuaalsuse ammu kaotanud.

© Sputnik / Сергей Мамонтов
Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova

Nii kommenteeris Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova Riigikogu esimehe Henn Põlluaasa avaldust, milles nõuti Moskvalt "annekteeritud Eesti territooriumide tagastamist" vastavalt 1920. aasta Tartu rahulepingule.

"Me oleme juba mitu korda teatanud, et see teema on igaveseks suletud ja me ei kavatse seda kunagi arutada. Tartu leping kuulub ajalukku," teatas Zahharova.

Ta lisas, et taoline retoorika ei aita kuidagi kaasa ei positiivsete kahepoolsete suhete kujunemisele ega piirileppe ratifitseerimise protsessi edenemisele. Eesti poole selleteemalisi avaldusi iseloomustas ta kui järjest provokatiivsemaid ja absurdsemaid.

Moskva on Eesti parlamendi spiikri avaldusele aktiivselt reageerinud

Zahharova pole ainus, kes kolmapäeval, 20. novembril, Põlluaasa avaldust kommenteeris.

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul peetakse Kremlis taolist retoorikat vastuvõetamatuks ega saada sellega nõustuda.

Föderatsiooninõukogu väliskomitee esimehe esimene asetäitja Vladimir Džabarov vastas Riigikogu esimehele nii: "Ma arvan, et eestlased saavad aru, et nende territoorium on Vene impeeriumi territoorium, mille Nõukogude Liit neile lihtsalt ära kinkis. Parlamendi spiiker magagu ja töötagu rahulikult — keegi ei kavatse talle midagi ära anda, ärgu raisaku aega ega võngutagu õhku taoliste avaldustega."

Föderatsiooninõukogu väliskomitee liige Oleg Morozov ei soovita Põlluaasal ajalooga mängida:

Ta tuletas meelde, et Eesti poliitikud ei ole küsimust territoriaalsetest nõudmistest Venemaale tõstatanud esimest korda. "Eesti riiklus on, nagu teada, noor ja tema ajalugu on territoriaalse kujunemise osas väga vastuoluline. Ka paljusid Eesti linnu tunneme näiteks Vene nimede all," tuletas Morozov meelde.

Venemaa Riigiduuma väliskomitee esimehe asetäitja Natalja Poklonskaja arvab, et mis tahes katsed riigipiire revideerida toovad kaasa kannatusi eelkõige väikeriikidele, nagu sageli juhtub: "Kahju, et mõned Eesti poliitikud sellest aru ei saa."

Ka Venemaa suursaatkond Eestis andis vastuse katsetele spekuleerida riigipiiri teemal. Venemaa saatkond rõhutas, et väited Eesti Vabariigi rahvusvahelisest tunnustamisest 1940. aasta piirides on valed.

Venemaa diplomaatiline esindus tuletas meelde, et piirilepingute allkirjastamisel 2014. aastal on mõlemad pooled kinnitanud vastastikuste territoriaalsete pretensioonide puudumist.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, on Riigikogu esimees Henn Põlluaas varem teatanud, et Venemaa on "annekteerinud" umbes viis protsenti Eesti territooriumist.

"Eestil ei ole mingeid territoriaalseid nõudeid Venemaa vastu. Me ei taha mitte ühtegi ruutmeetrit Venemaa territooriumist. Me tahame vaid enda oma tagasi. Venemaa on annekteerinud ca 5% Eesti territooriumist," kirjutas Põlluaas Facebookis.

Eesti poolt Venemaale esitatavad territoriaalsed pretensioonid

Lugege lisaks:

Samal teemal

Venemaa välisministeerium: Eesti jutt "Nõukogude okupatsioonist" on hooajaline
Eesti siseminister esitab Venemaale territoriaalseid nõudmisi
Välisminister surmas lootuse Venemaaga sõlmitud piirilepingu peatseks ratifitseerimiseks
Tagid:
piirileping, Tartu rahuleping, Venemaa välisministeerium, Henn Põlluaas, poliitika, Eesti, Venemaa

Peamised teemad