06:04 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
Ukraina president Eestis (9)
0 0

Kadriorus peetud kohtumisel kinkis president Kersti Kaljulaid oma Ukraina kolleegile Volodõmõr Zeleskõile jalgratta ning too tänas teda toetuse eest. Ei pääsetud mööda ka Venemaa puudutamisest – pressikonverentsil huvitas ajakirjanikke just see teema.

TALLINN, 26. november — Sputnik. Esmakordselt ametliku visiidiga Tallinna saabunud Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kohtus Kadriorus oma Eesti kolleegiga, kes ulatas talle ootamatu kingituse – nimelise jalgratta. Kohtumise tulemusel kirjutasid pooled alla ühisavaldusele.

Официальный визит Президента Украины в Эстонскую Республику
President Kersti Kaljulaid kinkis oma Ukraina kolleegile Volodõmõr Zeleskõile jalgratta

Selle avalduse kohaselt, mis üllitati Ukraina presidendi veebilehel, seob neid kaht riiki tugev partnerlus ja ühine "nägemus ühsest ja vabast Euroopast".

Seejuures on mõlemad presidendid päri, et on olemas tubli potentsiaal koostöö edasiseks arenguks, sealhulgas Eesti ajutise liikmesuse ajal ÜRO Julgeolekunõukogus aastail 2020–2021.

Zelenskõi tänas Kaljulaidi toetuse eest Ukraina "euroaltlantiliste püüdluste" ja reformide osas riigikaitse vallas, mille sihiks on viia see vastavusse NATO standarditega. Rääkides reformidest tervikuna, olid mõlemad presidendid sama meelt, et komplekssed reformid tagavad Ukrainale kestliku majanduskasvu. Kersti Kaljulaid rõhutas, et Ukraina edu ja arengu nurgakiviks peab saama õigusriigiik õiguse ülimuslikkus.

Ei saadud läbi ka avaldusteta "Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse" toetamisest ega ka alusetute süüdistusteta Venemaa suunas.

Zelenskõi ja Kaljulaid kutsusid Moskvat üles Krimmi tagastama ja lõpetama väidetavalt asetleidva "agressiooni" Donbassis. Ukraina riigipea tänas ka Eesti presidenti abi eest Ukraina sõjaväelaste taastusravis.

Pärast kahe presidendi kohtumist Kadriorus toimunud pressikonverentsil esitati suurem osa küsimustest, nii kummaline kui see ka pole, Volodõmõr Zelenskõile. Ajakirjanikke huvitasid näiteks üksikasjad tema viimatisest telefonivestlusest Venemaa presidendi Vladimir Putiniga ning Ukraina ja Venemaa suhete teema tervikuna.

Kiievi ja Moskva vahelisi suhteid iseloomustas Ukraina riigipea kui väga keerulisi, kuid tunnistas samas, et dialoog on alanud ja see jätkub nn Normandia formaadis toimuva kohtumise raames. Ta avalikustas ka mõningaid üksikasju eelmisel päeval Putiniga peetud telefonikõnest.

Zelenskõi sõnul puudutati jutuajamise käigus küsimust kogu puuduva varustuse tagastamisest, mis olevat neilt kolmelt sõjalaevalt, mille Venemaa Ukrainale hiljaaegu tagasi andis, väidetavalt kaotsi läinud. Üheks teemaks oli kahe presidendi jutuajamisel uue pikaajalise lepingu allkirjastamine Ukraina kaudu Euroopasse kulgeva Vene gaasitransiidi kohta.

"Meil kõigil tuleb uue pikaajalise gaasilepingu, transiidilepingu allkirjastamise asjus kokkuleppele jõuda. Meie jaoks on see esmatähtis, ja mitte ainult Ukrainale, vaid tegemist on energiaturvalisusega kogu Euroopa jaoks," ütles Zelenskõi Tallinnas toimunud pressikonverentsil.

Sputnik Eesti kirjutas juba, et Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi saabus teisipäeva, 26. novembri hommikul ametliku visiidiga Tallinna.

Venemaa riigipea Vladimir Putin
© Sputnik / Михаил Климентьев

Külaskäigul Eestisse saadavad Ukraina riigipead tema abikaasa Olena Zelenska, asepeaminister ja digitaalarengu minister Mõhhailo Fedorov, välisminister Vadõm Prõstaiko, kaitseminister Andrii Zahorodnjuk, taristuminister Vladõslav Krõklii ning majandus-, kaubandus- ja põllumajandusminister Tõmofii Mõlvanov.

Ukraina riigipea kohtus ka peaministri, Riigikogu esimehe ja Eesti Kaitseväe juhatajaga ning seejärel Eesti ukraina kogukonna esindajatega.

Õhtul pakub Eesti president koos abikaasa Georgi-Rene Maksimovskiga Ukraina riigipea auks piduliku õhtusöögi Rahvusooperis Estonia. Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko ja Eesti välisminister Urmas Reinsalu arutavad kohtumisel Leedu välisministri Linas Linkevičiusega olukorda Ukrainas, misjärel üllitatakse ühisavaldus.

Lugege lisaks:

Teema:
Ukraina president Eestis (9)

Samal teemal

Ukraina migrantide arv läidab Eesti rahvuslastes armastuse venelaste vastu
Eesti politoloog: Ukraina pärast ei maksa juuksekarva lõhki ajada
Ukraina vabatahtlik: Eesti abi toidab Ukraina korruptante
Vastukäik: Kiiev lõpetas tasuta pikaajaliste viisade väljastamise Eesti kodanikele
Tagid:
poliitika, Venemaa, Eesti, Ukraina, Volodõmõr Zelenskõi

Peamised teemad