16:40 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Poliitika
lühendatud link
0 0

Riigikogu delegatsioon sõitis Riiga osalemaks Balti Assamblee 38. istungjärgul, mispeale Eesti võtab enda kanda organisatsiooni eesistuja kohustused.

TALLINN, 28. november — Sputnik. Pärast kaheaastast vaheaega saab Eesti taas kolme Balti riigi rahvasaadikuid ühendava Balti Assamblee (BA) eesistujaks. Eesistumise teatepulga võtab Tallinn vastu Riialt. Riigikogu esimees Henn Põlluaas sõnas, et kolm Balti riiki on üleilmselt omavahel seotud rohkem kui kunagi varem, edastab Riigikogu pressiteenistus.

"Meie panus rahvuslikku, piirkondlikku ja liitlas-julgeolekusse algab igaühe teadlikust vastutusest demokraatia ja õigusriikluse arendamisel ja kaitsmisel. Meie lähiajaloole mõeldes mõistame me üksteist tihti juba poolelt sõnalt. Meie riigid on vabad ja demokraatlikud, meie keeled ja kultuurid kestvad, ja me oleme oma usaldusväärsed partnerid oma sõpradele ja liitlastele," rääkis Põlluaas.

Põlluaas lisas, et Balti regiooni julgeoleku tagamiseks tuleb tõhustada omavahelist kaitsealast koostööd ning kaasata sellesse suurema püsiva kohalolekuga ka oma NATO liitlasi.

BA Eesti delegatsiooni esimees Aadu Must ütles, et traditsioonid ja usaldus üksteise vastu on aidanud assambleel teha sellest koostöövormist väga tõhusa vahendi ühiste sihtideni jõudmisel.

Ааду Муст
© CC BY-SA 3.0 / Andres Tennus / Tartu Ülikool
BA Eesti delegatsiooni esimees Aadu Must

"See koostöö on karastunud meie ühises ajaloos, meie võitluses oma iseseisvuse taastamisel ning omavahel koordineeritud tegudes, mõtetes ja arengukavades. Need traditsioonid püsivad ka täna," sõnas Must.

Eesti võtab reedel Lätilt üle BA eesistumise ja Aadu Mustast saab assamblee president.

"Tahan tunnustada senist presidenti Jānis Vucānsit suure ja südamega tehtud töö eest. Tema juhitud töö jätkamine on suur au," märkis Must.

29. novembril toimuval 38. Balti Assamblee ja 25. Balti Nõukogu istungil kuulatakse Läti eesistumise aruannet ja arutatakse Rail Baltic projekti, energiaturu arendamise, vesiniku perspektiivi ning Balti kõrghariduse teemadel. Võetakse vastu BA resolutsioon ja 38. istungjärgu lõppdokument ning allkirjastatakse Balti Nõukogu ühisavaldus.

Sputnik Eesti kirjutas ennem, et Balti Assamblee on Eesti, Läti ja Leedu parlamentide koostööd edendav rahvusvaheline organisatsioon, mis asutati 1991. aasta 8. novembril Tallinnas. Eestit esindab assamblees 12-liikmeline Riigikogu delegatsioon. Viimati oli Eesti Balti Assamblee eesistujariik 2017. aastal.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Lahing Brexiti eest: Balti riigid valmistuvad kaotusteks — video
Balti riigid kaotavad noori
Ekspert: Balti riigid võivad kaotada rahvusliku identiteedi
Tagid:
eesistumine, Läti, Eesti, Balti Assamblee

Peamised teemad