06:28 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
10

Prantsusmaa president reageeris Venemaa liidri ettepanekule INF-leppe kohta, kirjutab meedia. Oma arvamuse Pariisi seisukoha kohta ütles raadio Sputnik eetris välja ekspert Pavel Tarussin.

TALLINN, 28. november — Sputnik. Prantsusmaa president Emmanuel Macron on valmis arutama oma Vene ametivenna Vladimir Putini ettepanekut kehtestada moratoorium kesk- ja lühimaarakettide paigutamisele Euroopasse. Sellest kirjutab Frankfurter Allgemeine kinnitades, et tema valduses on selle kirja tekst, mille Macron saatis Putinile.

Nagu on varem teatanud Venemaa liidri pressiesindaja Dmitri Peskov, saatis Vladimir Putin "Euroopa ja Aasia tähtsamate riikide" juhtidele läkituse kesk- ja lühimaarakettide kohta.

Saksa ajaleht kirjutab, et Prantsusmaa president vastas kirjale 23. oktoobril ja lubas Putini ettepanekut hoolikalt uurida ning arutada seda kahe- ja mitmepoolsetel kohtumistel.

Moskva Riikliku Ülikooli riigihalduse teaduskonna õppejõud Pavel Tarussin on kindel, et Pariisi seisukoht võimaldab arvestada edasiste läbirääkimistega. Ta ütles oma arvamuse välja raadio Sputnik eetris.

"Macron jätkab oma poliitikat Venemaaga leppimiseks, usalduslike suhete taastamiseks, mis vähendaksid relvakonflikti puhkemise tõenäosust Euroopa pinnal. Euroopa mäletab sündmusi 1970. aastate lõpus, kui Kesk- ja Lääne-Euroopasse paigutati meie rakette Pioner ja Ameerika Pershinguid, ega taha nende sündmuste kordumist. Seda enam suhtub Macron NATOsse väga mitmemõtteliselt," arvab Pavel Tarussin

"Macroni seisukoht võib võimaldada leida mõningaid läbirääkimiste kohti, et mitte seada üles uusi relvaliike, mitte koormata raskelt riigieelarveid ja mitte vähendada Euroopa julgeolekut," lisas Tarusin.

2. augustil kaotas kehtivuse kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise kokkulepe ehk INF-lepe. Algatus tuli USAlt, kes oli süüdistanud Venemaad leppe mittetäitmises ja teatanud aasta alguses kavatsusest leppest taganeda. Moskvas eitatakse süüdistusi ja esitatakse vastuväiteid, et hoopis ameeriklased ei ole lepet täitnud.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

INF-lepe
Tagid:
poliitika, Vladimir Putin, Emmanuel Macron, Prantsusmaa, Venemaa, INF

Peamised teemad