07:13 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
0 0

Endine Prantsuse Vabariigi riigipea Nicolas Sarkozy on konstateerinud Euroopa ja lääne kui sellise "loojangut". Ta on kindel, et seda fakti on kerge tõestada rahvastikustatistika kuivade arvude abil.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Et muutuvas maailmas ellu jääda, on eurooplastel vaja vananenud "ühtse Euroopa" aate asemele uut unistust, arvab Prantsusmaa ekspresident Nicolas Sarkozy.

Madridis Francisco de Vitoria Ülikoolis esinedes jutustas Sarkozy sellest, et sajandite jooksul on maailma telg kulgenud läänes, kuid tänaseks on see nihkunud itta.

"Seitsmest miljardist inimesest, kes planeeti asustavad, neli miljardit elab Aasias, aga keskpaigas ainult 800 miljonit. Me ei ole enam maailma telg, ja sellel on demograafilised põhjused," vahendas tema sõnu Hispaania ajaleht El Mundo.

Sarkozy arvates on Euroopa Liidu kriisi esile kutsunud vananenud aated. Nii, märkis endine Prantsuse president, ei saa olla ühtset Euroopat, mis koosneb 27 riigist. Ta on kindel, et selle asemel peab olema "neli Euroopat": Schengeni, euro, kaitse ja liidu Euroopa.

Sarkozy kutsus üles loobuma vanadest kontseptsioonidest ja mõtlema "tulevastest Euroopadest". Brüsseli klammerdumine vanade aadete külge, rõhutas ta, on viinud muuhulgas Brexitini, millest on saanud "arutus, draama ja ajalooline vastuolu".

"Euroopa peab lakkama olemast muutuvas maailmas liikumatu. Kodanikud peavad teadma, kuhu nad lähevad. Meil on vaja unistust. Meie tegevusetuse tõttu saavad unistuse valdajateks teised. Ka vanal Euroopa tsivilisatsioonil on ikka veel unistusi ja ambitsioone. Ta ei taha surra," ütles Sarkozy.

Üheks lääne allakäigu sümptomiks nimetas endine Prantsuse liider Donald Trumpi valimist USA presidendi ametikohale. Sarkozy ütles, et talle meeldib näha Ühendriike tugeva riigina, "kes näitaks teed", kuid ta "pole kunagi arvanud, et Twitteri-postitused võivad kellegi tugevaks teha".

Sünged eshatoloogilised ettekuulutused lääne ajastu lõpust ei kosta eurooplaste endi suust esimest korda. Peaaegu sajand tagasi avaldas Saksa filosoof Oswald Spengler oma kuulsa monumentaalse teose "Õhtumaa allakäik", milles seletas Euroopa tsivilisatsiooni vältimatut lahkumist maailma areenilt täiesti objektiivsete põhjustega.

Президент Франции Эммануэль Макрон
© REUTERS / POOL New
Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Kuid esmakordselt ütles taolised prognoosid välja nii kõrgetasemeline poliitik nagu Nicolas Sarkozy. Sputnik Eesti on juba kirjutanud, kuidas Sarkozy kaasmaalane — Prantsusmaa praegune president Emmanuel Macron — on rääkinud "NATO ajusurmast" ja kutsunud Euroopa riike üles välja töötama uue ühtse Euroopa kontseptsiooni, mis ei ole seotud USAga.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Miks Macron Euroopa armeed vajab – sõna on eksperdil
Ekspert: Euroopa ei karda uut rändekriisi asjata
Vana Euroopa uued väljakutsed: mida kaasmaalased Balti foorumil arutavad
Euroopa valmistub leegionäride haiguse tulekuks
Tagid:
poliitika, Aasia, Emmanuel Macron, Nicolas Sarkozy, Euroopa, Prantsusmaa

Peamised teemad