15:45 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
21

Ukraina valitsuse asepeaminister Euroopa ja euroatlantilise lõimumise küsimustes Dmõtro Kuleba teatas Kiievi valmisolekust võtta Ukraina koosseisu mõned Venemaa oblastid.

TALLINN, 2. detsember — Sputnik. On selgunud, et lisaks Eesti parlamendi spiikrile Henn Põlluaasale on Venemaalt maid nõudnud ka Ukraina valitsuse asepeaminister Euroopa ja euroatlantilise lõimumise küsimustes Dmõtro Kuleba.

"Ajalooline õiglus" Kuleba moodi

Oma taotlused on Ukraina kõrgametnik välja öelnud vastuseks Venemaa Riigiduuma esimehele Vjatšeslav Volodinile selle kohta, et natsionalism ja Kiievi-poolne väikerahvaste ahistamine võivad viia mitme oblasti väljaastumiseni Ukraina koosseisust.

Председатель Государственной Думы РФ Вячеслав Володин
© Sputnik / Владимир Федоренко
Venemaa Riigiduuma esimees Vjatšeslav Volodin

"Ma pean teda kurvastama: keegi kuhugi välja ei lähe. See-eest oleme valmis vastu võtma paar Venemaa oblastit. Ajaloolise õigluse taastamiseks, demokraatlikuks juhtimiseks, euroopalike elustandardite juurutamiseks," teatas Dmõtro Kuleba oma lehel ühismeedias.

Oma sõnade ilmestamiseks lisas ta propagandistlikel eesmärkidel pildi "Ukraina kaardist", mis oli trükitud propagandistlikel eesmärkidel Austria-Ungaris siis, kui Esimene maailmasõda käis täie hooga.

Sellel kaardil laius "Ukraina riik" üsna suurel maa-alal hõlmates olulise osa tänapäeva Venemaa territooriumist.

Вице-премьер-министр Украины по вопросам европейской и евроатлантической интеграции Дмитрий Кулеба. Архивное фото
Ukraina valitsuse asepeaminister Euroopa ja euroatlantilise lõimumise küsimustes Dmõtro Kuleba.
 

Kuleba on varemgi teinud vaenulikke avaldusi Venemaa aadressil. Tema sõnul Venemaa "kui riik on Ukraina vaenlane".

Ukraina asepeaminister on teinud ka avalduse, et Ukrainal tulevat lakata olemast "vene maailma" osa ja lahkuda Venemaa poliitilisest huvisfäärist.

"Pool kuningriiki" Kiievile

Ukraina praeguste seaduste järgi võib Ukraina kodakondsuse saada igaüks, kes on sündinud või kelle esivanemad on sündinud territooriumidel, mis on kunagi kuulunud ukrainlaste isehakanud riiklike moodustiste koosseisu, isegi kui need on eksisteerinud väga lühikest aega.

Jutt käib enamasti sakslaste käsilase hetman Pavlo Skoropadskõi "Ukraina riigist" ja Sõmon Petljura "Ukraina rahvavabariigist", mis eksisteerisid lühiajaliselt Vene impeeriumi varemetel.

Revolutsioonijärgset segadust ära kasutades lülitasid nende rajajad "Ukraina koosseisu" osa praegusest Venemaa Brjanski, Rostovi, Belgorodi, Voroneži ja Kurski oblastist.

Mõnedel "Suur-Ukraina" kaartidel on selle koosseisus ka Kubanimaa ja isegi Kiievist üsna kaugele jääv Kaug-Ida.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et Krimmist sai Venemaa regioon 2014. aasta märtsis pärast Ukraina riigipööret korraldatud referendumi tulemusel. Venemaaga taasühinemise poolt hääletas 96,77% Krimmi Vabariigi ja 95,6% Sevastopoli elanikest.

Lugege lisaks:

Samal teemal

NATOst teatati, et liitlasi ei ähvarda "Vene oht"
Ukrainas tunnistati Eesti ohtlikuks paigaks — seal võidakse teid röövida
Tagid:
Kiiev, Euroopa väärtused, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad