14:48 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
NATO tippkohtumine (26)
11

Türgi liider Recep Tayyip Erdogan ütles Londonis toimuva NATO tippkohtumise eel, et toetab meeleldi alliansi plaane kaitsta Balti riike ja Poolat. Kuid – ainult ühel tingimusel.

TALLINN, 3. detsember — Sputnik. Türgi toetab NATO Balti riikide ja Poola kaitsmise plaane ainult siis, kui allianss tunnistab Süüria kurdide enesekaitsejõud terroristideks. Vastasel juhul jätab Ankara endale õiguse Põhja-Atlandi alliansi mistahes samme boikoteerida.

Niisuguse tingimuse seadis Londonis toimuva NATO tippkohtumise eelõhtul Türgi president Recep Tayyip Erdogan.

"Kui meie NATO sõbrad ei tunnista terroristideks neid terroriorganisatsioone, mida meie sellisteks peame (Süüria kurdide enesekaitsejõude – Toim.) ja kellega me võitleme, siis oleme ka meie vastu kõigile NATO plaanitavale sammudele," tsiteerib Türgi liidrit RIA Novosti

NATO peasekretär Jens Stoltenberg on täiesti kindel, et Balti riikide ja Poola kaitsmise kava siiski allkirjastatakse Londoni tippkohtumisel, mis algab 3. detsembril.

"NATO jõudude kohaloluga Poolas ja Baltimaades saadame Venemaale väga tugeva signaali: kui ta Poolat või Balti riike ründab, reageerib kogu allianss," ütles ta intervjuus Rzeczpospolitale

Türgi keeldus juba novembri lõpus toetamast NATO plaani kaitsta Balti riike ja Poolat. Türgi pool on valmis oma seisukohta muutma ainult tingimusel, et NATO ja organisatsiooni liikmesriigid tunnistavad Kurdi enesekaitsejõud ametlikult terroristlikuks organisatsiooniks.

Mõni aeg tagasi tsiteeris Sputnik Eesti Venemaa välisasjade nõukogu asepresidendi Jevgeni Bužinski arvamust.

Tema arvates on keeruline öelda, kuidas see olukord laheneb. "On raske ette kujutada, et Euroopa riigid oleksid võimelised USA liitlasi – kurdi enesekaitseüksusi – terroristlike organisatsioonidena käsitlema," lisas ekspert.

Ta märkis ka, et kõik Balti regiooni puudutavad põhimõttelised otsused on juba NATO Walesi ja Varssavi tippkohtumistel vastu võetud ja et need tõid kaasa USA ja NATO sõjategevuse enneolematu aktiviseerumise Baltimaades. Läänes seletatakse toimuvat vajadusega heidutada väidetavat "Venemaa ohtu".

Venemaa juhtkond ei lakka väitmast, et Moskval puuduvad agressiivsed kavatsused ja et ta ei ründa iialgi esimesena ühtegi riiki ning kõik avaldused võimaliku Venemaa "agressiooni" kohta on vaid ettekäändeks alliansi sõjalise kohaloleku ülesehitamiseks Vene Föderatsiooni piiridel.

Lugege lisaks:

Teema:
NATO tippkohtumine (26)

Samal teemal

NATO idarindel
Tagid:
kurdid, Poola, Balti riigid, Türi, NATO

Peamised teemad