09:40 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Poliitika
lühendatud link
10

Kuni Eesti avalikkus mõistatab, millest peaminister Jüri Ratas NATO tippkohtumise vastuvõtul 3. detsembril Suurbritannia kuninganna Elisabeth II-ga kõneles, üritab tema kaitseminister paika panna vaenlaste nimistut.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Erimeelsused Pransusmaa presidendi ja USA presidendi vahel kujunesid 3. ja 4. detsembril Londonis toimunud NATO tippkohtumise tähtsaimaks ja kõige vaatemängulisemaks sündmuseks. Küll aga olid Emmanuel Macron ja Donald Trump ühel meelel vajaduse osas Venemaaga dialoogi arendada.

"Ma arvan, et oleks hea Venemaaga suhteid parandada," sõnas Trump. "Ajasin seda rida oma valimiskampaanias. Pean silmas seda, et rääkisin sellest suurtel staadionitel ja nägin, et inimestele see meeldib."

Macron on varem samas võtmes rääkinud dialoogist Venemaaga ning väitnud ka, et ta ei pea Venemaad ja Hiinat lääne põhivaenlasteks, vaid esikoht selles nimekirjas kuulub rahvusvahelisele terrorismile.

Президент Франции Эммануэль Макрон
© REUTERS / POOL New
Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, avaldas Emmanuel Macron mõne aja eest kahtlust NATO "vaimsetes võimetes", mispuhul ametivend Trump teda Londonis kritiseeris, nimetades Prantsusmaa riigipea sõnu sügavalt solvavaiks.

Трибуна в зале для пресс-конференций штаб-квартиры НАТО.
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Vaatlejad täheldavad ka üldist toonimuutust Trumpi allianssi puudutavates ütlustes ja tema heakskiitu eurooplastest liitlaste kavatsusele oma kaitsekulusid jätkuvalt kasvatada, mis "teeb NATO veelgi tugevamaks, vägevamaks kui kunagi varem". Aga erinevalt Euroopa riikidest kaldub Washington alliansi tugevdamisel kõige tähtsamaks pidama "Hiina suunda".

Trumpi ja Macroni seisukohtade ühtelangevus vajaduse osas Venemaaga suhteid parandada lööb rööpast välja paljudki NATO idapoolsed liitlased. Kahtlused, kartused ja meeltesegadus ilmselgete erimeelsuste tõttu alliansi ladvikus võivad pärast Londoni tippkohtumist ja Trumpi "rahustavaid" sõnavõtte oma teravuse kaotada. Aga selgusetust selles, keda nimelt peetakse nüüd "kõige põhilisemaks vaenlaseks", mõjuvad liitlastele vähemalt sama jaheda dušina. "Nooremad" partnerid ihkavad lihtsust ja selgust.

Министр обороны Эстонии Юри Луйк
© Estonian Defence Forces
Eesti kaitseminister Jüri Luik

Näiteks Eesti kaitseminister Jüri Luik lausus Londoni tippkohtumise eel: "Me peame ausalt ütlema, et kui Venemaa on oht, siis ta on oht. Pole mingit mõtet seda varjata ega üritada seda ilustada."

Täismahus artiklit saab lugeda portaali venekeelsest osast.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Kulukas lõbu: tänu Trumpile kasvab Eesti panus NATO eelarvesse
Trumpi nõunik: NATO ei vaja Ukraina pärast konflikti Venemaaga
Macron tunnistas "NATO aju" surnuks ja kutsus Euroopat üles ärkama
NATO idarindel
Tagid:
Venemaa, Emmanuel Macron, Donald Trump, tippkohtumine, NATO

Peamised teemad