23:09 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Poliitika
lühendatud link
0 0

NATO juubeliaastapäeva tippkohtumist Suurbritannia pealinnas oleks äärepealt tumestanud Türgi eriarvamus Balti riikide kaitseplaanide asjus. Osapooltel õnnestus siiski kokkuleppele jõuda, teatati Londonist.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. NATO riikidel õnnestus Londoni tippkohtumisel heaks kiita Balti riikide kaitseplaan, mida Türgi oli eelnevalt keeldunud vastu võtmast.

NATO püüab oma surma varjamise meetodeis kokku leppida, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Nõnda ütles kolmapäeval, 4. detsembril sõjalise liidu peasekretär Jens Stoltenberg, teatas RIA Novosti.
"Täna kiitsime heaks uuendatud kaitseplaani Baltikumi piirkonna ja Poola jaoks. Ma tervitan seda ja see näitab, et me oleme suutelised edasi liikuma," märkis ta.

Samas ei täpsustanud ta, mil määral ja milles just Türgi ametlik seisukoht muutus.

Eesti peaminister Jüri Ratas teatas juba varem, et Türgi on oma seisukohta antud küsimuses muutnud ja valmis NATO plaani toetama.

Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг
© AP Photo / Efrem Lukatsky
NATO peasekretär Jens Stoltenberg

Türgi oli nõus vaidlusküsimused lahku lööma

Eesti peaminister Jüri ratas ütles intervjuus avaõiguslikule ringhäälingule ERR, et liitlastega leiti Türgi küsimuses ühine lahendus. Tema ise ja tema ametivennad Balti riikidest ning NATO esindajad olid Erdoganiga isiklikult kõnelnud.

Юри Ратас посетил военно-морские учения Baltic Protector
© Estonian Defence Forces
Jüri Ratas õppustel Baltic Protector

Selle tulemusena otsustas Türgi Balti riikide uue kaitseplaani kinnitamise ja Süüria kurdide relvastatud üksuste terroristideks tunnistamise küsimuse teineteisest lahutada. Teist küsimust asuvat NATO arutama hiljem .

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas Türgi president Ergogan NATO juubeliaastpäeva tippkohtumisel Londonis, et Ankara ei kavatse toetada NATO uut kaitseplaani Poola ja Baltimaade osas seni, kuni allianss ei tunnista Süüria kurdide omakaitsejõude terroristlikeks. Mis sundis teda ümber mõtlema, seda saame teada pisut hiljem.

Tema sõnul on "turvalisuse vihmavari" Ankarale oluline, kuid ilmselgelt, nagu ta lisas, peab allianss oma strateegilisi plaane ajakohastama.

NATO riigid, eeskätt Poola, Leedu, Läti ja Eesti räägivad pidevalt "kasvavast Vene ohust" ja võimalikust "agressioonist Venemaa Föderatsiooni poot".

Venemaal leitakse, et NATO kasutab Poola ja Baltikumi hüsteeriat ära oma idatiiva tugevdamiseks.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Lavrov: USA soovib Süüriast tüki välja lõigata

Peamised teemad