10:03 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
11

Politoloog Sergei Mihhejev on kindel, et sõjalise bloki NATO juubelitippkohtumine Londonis ei lahendanud alliansis kogunenud probleeme.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Vene eksperdi Sergei Mihhejevi arvates on NATO oma seitsmekümnendaks aastapäevaks jõudnud ilmsete kriisi märkideni.

"Kõige suurem probleem on see, et NATOl ei ole reaalset vaenlast," ütleb Sergei Mihhejev. "Selles olukorras tekitab USA intensiivne patronaaž Euroopas järjest rohkem küsimusi. Milleks on Vanale Maailmale vaja sellist sõprust USAga? Eriti veel siis, kui Ameerika president Donald Trump nõuab, et sellele kulutataks järjest rohkem raha. Kus on vaenlane? Näidake teda!"

Политолог Сергей Михеев.
© Sputnik / Владимир Трефилов
Politoloog Sergei Mihhejev

Politoloog arvab, et NATO sisekriis on kahtlemata ilmne, mida on kinnitanud ka arvamuste vastandlikkus tippkohtumisel.

"Poola, Leedu, Läti ja Eesti räägivad, et "kuri" Moskva tahab neile täna-homme tankidega kallale tungida ja kõik maatasa teha," räägib Sergei Mihhejev.

"Teist leeri esindab Türgi president Recep Tayyip Erdoğan, kes teatas tippkohtumisel otse, et ei usu Venemaa-poolset ohtu ja kavatseb arendada suhteid nii Venemaa kui NATOga. Ja selles kontekstis muutub USA positsioon järjest kummalisemaks."

Trumpile omane otsekohesus on olemasolevad vastuolud pinnale tirinud ja teravamaks muutnud, arvab Mihhejev.

"NATO vajab uuendamist, prioriteetide ja tegevusformaatide revideerimist," ütles politoloog. "Kuid Donald Trump ei öelnud tippkohtumisel midagi uut. Ta tegi ettepaneku maksta rohkem raha "kaitse" eest. Pole tähtis, kelle eest end kaitsta. See ei tundunud mulle veenev.

Ja muide, sellest küljest on iseloomulik NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi avaldus, kes ütles, et mitte ühelegi NATO riigile ei ole praegu otsest sõjalist ohtu. Aga kuidas see sobib siis kokku Poola, Leedu, Läti ja Eesti seisukohaga? Ja USA avaldusega, et nemad päästvat ja kaitsvat kellegi eest kogu Euroopat?"

Лидеры стран НАТО на саммите организации в Лондоне
© REUTERS / POOL
NATO riikide liidrid organisatsiooni tippkohtumisel Londonis

Lausvastuolud, mida juubel ei silu, arenevad politoloogi arvates kindlasti edasi. 

"Ühendriikidel ei ole vaja Eesti, Läti ja Leedu raha," arvab Mihhejev. "Neil on vaja Saksamaa, Prantsusmaa ja Suurbritannia raha. Euroopa suurriikidele hakkab nõue maksta julgeoleku eest näima järjest provotseerivamana.

Trump pillub projektile Nord Stream 2 avameelselt kaikaid kodaratesse. See gaasijuhe on Saksamaa majandusele väga oluline — Merkel on teinud sellele projektile suuri panuseid.

Trump aga takistab ühest küljest raha teenida, aga teisest küljest — nõuab raha. Liiga otsekoheselt ja ma ütleksin, et häbematult. Mitte midagi peale ärrituse see nõudmine suurtel riikidel esile kutsuma ei hakka."

Лидеры стран НАТО на саммите организации в Лондоне
© AFP 2019 / CHRISTIAN HARTMANN
NATO riikide liidrid organisatsiooni tippkohtumisel Londonis

Eksperdi arvates ei saa Hiinast kindlasti bloki vastast.

"Võib-olla Trump olekski tahtnud NATO ümber orienteerida Hiinale," ütles Sergei Mihhejev. "Kuid Euroopa on valmis osalema Hiina globaalprojektides, näiteks projektis "Üks vöö, üks tee".

Need projektid on Euroopale vajalikud. Ja mulle näib, et Trumpi vastasseis Hiinaga eurooplastele sugugi ei meeldi. Nii et alliansis on küpsenud ilmne kriis. NATO on ju XX sajandist pärit organisatsioon. Ja ta tassib endaga uude sajandisse kaasa möödunud sajandi pingeid nagu saba."

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Türgi nõustus NATO Balti riikide kaitseplaaniga
Tagid:
strateegia, Poola, Baltimaad, USA, Euroopa, Venemaa, NATO

Peamised teemad