07:45 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
Normandia neliku tippkohtumine (14)
10

Lääne meedia arutab aktiivselt sensatsiooni: Prantsusmaalt on leitud Vene diversantide baas. Kõnealune uudiste laviin on spetsiaalselt ajastatud ajale, millal Pariisis valmistutakse Normandia formaadis kohtumiseks, arvab RIA Novosti kolumnist.

TALLINN, 7. detsember — Sputnik. Lääne meedia arutab aktiivselt sensatsiooni: Prantsusmaalt on leitud Vene diversantide baas. NBC kirjutab: "Vene agendid valmistusid andma lööke mõrtsukate peiduurkast Prantsuse Alpides, räägivad luure esindajad." The Telegraph: "Vene spioonid kasutasid Prantsuse Alpe baaslaagrina Suurbritannia ja teiste riikide ründamiseks."

Kõik pealkirjad jutustavad ümber värsket artiklit Prantsuse ajalehes Le Monde, kirjutab RIA Novosti kolumnist Viktor Marahhovski. Artikli mõte: ajalehe anonüümsed allikad teatavad, et Venemaa luurel oli baas Ülem-Savoias (Haute-Savoie, mägine piirkond, kus asuvad Mont Blanc, Lac d"Annecy järv ja paljud kuurordid).

Seal viibis ajavahemikus 2014–2018 anonüümsete isikute andmetel vähemalt 15 Venemaa sõjaväeluure (GRU) töötajat, sealhulgas kuulsad Petrov ja Boširov. Need töötajad sõitsid Savoiast mitmetesse Euroopa Liidu piirkondadesse "mõrvu ja sabotaaži" toime panema.

Seejuures, lisab väljaanne tagasihoidlikult, ei õnnestunud lääne eriteenistustel leida ja konfiskeerida "relvi või mis tahes asitõendeid". Samuti ei õnnestunud leida "mõrvade ja sabotaaži" jälgi Prantsusmaa enda territooriumilt. 

See-eest on alust eeldada, et just nimelt siit oli antud löök Suurbritannia südamesse — Skripali mürgitamine Salisburys. Siitsamast anti lööke Bulgaaria pihta (kolme mehe kohutav mürgitamine 2015. aastal, kasutati närvimürki Novitšok, ohvreid ei olnud) ja Montenegro pihta (kohutav riigipöördekatse, ohvreid ei olnud, riigipööret ei toimunud).

Viktor Marahhovski sõnul on üldiselt meie ees uus highly likely laine, millest pole vist enam võimalik välja pigistada midagi uut (peale järjest põletavama küsimuse, mis see hirmus Novitšok on, millega venelased on juba aastaid inimesi mürgitanud, kuid kõik on millegipärast ellu jäänud).

Kolumnist kirjutab, et esiteks ei salga keegi, et kõnealune uudiste laviin on spetsiaalselt ajastatud ajale, millal Pariisis valmistutakse Normandia formaadis kohtumiseks Donbassi küsimuses Prantsusmaa, Venemaa, Saksamaa ja Ukraina osavõtul.

Sellest räägib avameelselt Deutsche Welle kommentaaris Euroopa Komisjoni rahastatava salapärase, kuid autoriteetse mittetulundusliku Praha "mõttekoja" ekspert: "See andmeleke võib olla otseseks signaaliks Kremlile. Ma ei arva, et see on kokkusattumus." 

Teiseks, nagu märgib sama väljaanne, püüab Prantsusmaa president Emmanuel Macron viimasel ajal aktiivselt vähendada pinget suhetes Venemaaga ja taastada üldse normaalse koostöö. Nüüd aga peab Prantsuse valitsus "väljendama protesti ja saatma välja mõned Vene diplomaadid". Ja sellest saab "Macroni trump", sest see "näitab, et Prantsusmaa ei ole naiivne", arutleb Marahhovski.

Täismahus artiklit saab lugeda RIA Novosti veebilehel

Sputnik Eesti on ennem kirjutanud, et "Normandia neliku" (Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa, Saksamaa) liidrite kohtumine Ukraina olukorra normaliseerimiseks toimub 9. detsembril Pariisis. Venemaa presidendi abi Juri Ušakovi sõnul võib toimuda ka Putini ja Zelenskõi eraldi kahepoolne kohtumine.

Lugege lisaks: 

Teema:
Normandia neliku tippkohtumine (14)

Samal teemal

"Näljased" hiinlased ja karu koera asemel: SputnikPro seletas libauudiste tekkimist
"Metroosse kätekõverduste eest": ekspert rääkis libauudiste põhimõtetest
Jälle venelased? Kust kasvavad Norra libauudiste jalad
Tagid:
poliitika, Normandia nelik, infosõda, Venemaa, Prantsusmaa

Peamised teemad