20:24 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
11

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul saadakse Valges Majas vaatamata Kongressi katsele Venemaa ja Ameerika suhted ära rikkuda suurepäraselt aru nende kasulikkusest Ühendriikidele.

TALLINN, 11. detsember — Sputnik. Kuigi USA Kongress jätkab ikka veel Barack Obama vastasseisu kurssi, on Valge Maja praegune peremees Donald Trump huvitatud headest suhetest kahe riigi vahel, jutustas Venemaa välisminister Sergei Lavrov oma Washingtoni-visiidi tulemuste põhjal.

Venemaa mõistab Trumpi probleeme

Venemaa saatkonnas antud pressikonverentsil ütles välisminister RIA Novosti teatel, et vestlus Trumpiga kulges vastastikuse mõistmise õhkkonnas ja pooled arutasid mitmeid olulisi probleeme.

"Me mõistame USA siseolukorda, kuid mõlemad pooled on huvitatud tööst nendes valdkondades, kus meil on võimalik tulemusi saavutada," rõhutas ta.

Venemaa nimel pakkus Lavrov USAle "igasuguseid variante" strateegilise ründerelvastuse piiramise lepingu START-3 pikendamiseks.

"Me kinnitasime oma ettepanekut pikendada selle lepingu kehtivusaega, kusjuures peame oluliseks teha see pikendamisotsus mida varem, seda parem — juba enne käesoleva aasta lõppu, nagu pakkus hiljuti Venemaa president Vladimir Putin," teatas Lavrov.

Venemaa välisminister ütles veel, et arutas USA presidendiga meetmeid Pärsia lahe kriisi süvenemise vältimiseks, probleeme, mida tekitab Washingtoni taganemine tehingust Teheraniga, ja Põhja-Korea vastaste sanktsioonide probleemi.

Rääkides USA Kongressi otsusest lülitada kaitse-eelarvesse sanktsioonid Nord Stream 2 ja TurkStreami vastu väljendas Lavrov veendumust, et taolised meetmed ei peata projektide elluviimist.

Suur võidupüha

"Kongress lausa pakatab praegu soovist teha kõik meie suhete lõhkumiseks. Obama administratsiooni alustatud asi jätkub. Aga meie oleme taoliste rünnakutega harjunud ja teame, kuidas neile reageerida," kommenteeris ta Ameerika parlamendisaadikute Venemaa-vastast algatust.

Lavrov lisas, et kinnitas president Putini korraldusel, et Trumpile saadetud küllakutse võidupüha pidustustele on endiselt jõus. "President Trump uurib seda asja. Loodame, et kui selline võimalus tekib, on võimalik hakata pidama täismahus dialoogi," ütles ta.

Demokraatide süüdistused on absurdsed

Demokraadid jätkavad tema kritiseerimist Lavroviga kohtumise pärast, kes on nimetanud absurdseks mõjuka kongresmeni Adam Schiffi avaldusi, kes pidas Venemaa ministri kohtumist Trumpiga "Vene propaganda võiduks".

"Kui härra Schiff iseloomustab nii mis tahes teise riigi jaoks elementaarseid kontakte välisministrite tasandil ja välisministri vastuvõtmist võõrustajariigi presidendi poolt /.../ võib juhtuda, et varsti süüdistatakse meie diplomaate selles, et me võtame dopingut, ja nõutakse meie karistamist kriminaalkorras. Selle härra Schiffi seisukoha absurdsus on mulle silmanähtav, ja ma olen kindel, et see on seda ka igale teisele terve mõistusega inimesele," märkis ta.

USA president Donald Trump ise nimetas aga kohtumist Lavroviga "väga heaks". "/.../ Ootan meie dialoogi jätkumist lähitulevikus!" kirjutas ta oma lehel ühismeedias.

Venemaa ja USA vajavad ärinõukogu

Venemaa välisminister Sergei Lavrov saabus kiirvisiidile Washingtoni teisipäeval, 10. detsembril.

Washingtonis kohtus ta ka oma kolleegiga, USA riigisekretäri Mike Pompeoga, kellega arutas ärinõukogu moodustamist majanduskoostöö edendamiseks.

Глава МИД РФ Сергей Лавров (слева) и госсекретарь США Майк Помпео
POOL
Venemaa välisminister Sergei Lavrov (vasakul) ja USA riigisekretär Mike Pompeo

"/.../ Ma pean silmas konsultatiivse ärinõukogu moodustamist, kuhu kuuluksid eraettevõtete juhid, igast riigist seitse kuni kümme inimest. Sellel nõukogul oleks nii Moskva kui ka Washingtoni toetus," ütles Lavrov.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Lavrov nimetas Venemaa meedia õiguste rikkumise peamise eesmärgi välismaal
Tagid:
töövisiit, Washington, Sergei Lavrov, Venemaa

Peamised teemad