02:16 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Poliitika
lühendatud link
21

Venemaa kaitseministeerium on algatanud seaduseelnõu, mille kohaselt võetakse vastutusele kõik, kes on seotud langenud Nõukogude sõjameeste mälestuse rüvetamisega, või seda mitte takistanud.

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. Selle seaduse alla käivad lisaks vandaalidele enestele Euroopa riikide ja endiste Nõukogude liiduvabariikide poliitikud ja ametnikud, kes on neid ärgitanud.

Arvukad Nõukogude sõdurite matmispaikade kallal Ukrainas, Poolas, Tšehhis, Ungaris, Austrias, Eestis, Lätis ja teistes maades nõuavad ajaloomälu kaitsmist, mistõttu Venemaa kaitseministeerium on ette valmistanud seaduseelnõu vastutusest selliste tegude eest.

Заседание Российского организационного комитета Победа
Ülevenemaalise korralduskomitee "Võit" istung

Sellekohase avalduse tegi kaitseminister Sergei Šoigu ülevenemaalise korralduskomitee "Võit" istungil, millel arutati mälestuse ja au aasta ettevalmistamist ja läbiviimist, Suure Isamaasõja mälestuse hoidmist ja ajaloo võltsimise vältimist, teatas Venemaa presidendi pressiteenistus.

Министр обороны Сергей Шойгу на заседании Российского организационного комитета Победа
 Kaitseminister Sergei Šoigu ülevenemaalise korralduskomitee "Võit" istungil

Šoigu teatas, et Venemaal on 31 078 sõjahauda, kus puhkab üle 4,4 miljoni inimese. Veel üle 12 000 sõjahaua asub väljaspool Venemaad 56 riigis ja sinna on maetud üle 4,1 miljoni langenud sõduri, kellest nimeliselt on teada ainult 837 000.

Viimasel ajal on läbi viidud 1792 sõjahaua pasportiseerimine, tagatud restaureerimistööd 1652 memoriaalobjektil, jäädvustatud mälestustahvlitel üle 19 000 isamaad kaitstes langenu nimi.

"On tähtis märkida, et viimasel ajal on sagenenud õigusvastased tegevused välismaal asuvate Nõukogude sõjahaudade kallal. Mõnitamis- ja vandalismiakte mälestusmärkide kallal pannakse pidevalt toime Ukrainas. Selliseid juhtumeid on olnud ka Saksamaal, Poolas, Tšehhis, Ungaris, Austrias, Eestis, Lätis ja teistes maades," märkis Šoigu.

Sellega seoses, lisas ta, on Venemaa kaitseministeerium ette valmistanud seaduseelnõu, mis kehtestab vastutuse Suure Isamaasõja mälestusmärkide hävitamise ja teotamise eest.

"Vastutusmeetmed puudutavad õigusvastaste tegude toimepanijaid, aga ka poliitikuid ja ametnikke, sealhulgas välismaiseid, kes oma tegevuse või tegevusetusega seda soodustavad. Sellise seaduse vastuvõtmine aitab tõhustada võitlust vandaalide ja nende soosijatega."

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, on uurimistoimingud 22. juunil 2019 Tallinnas asuvat Teise maailmasõja monumenti, mida tuntakse "Pronkssõduri" nime all, rüvetanud isikute otsimiseks jooksnud ummikusse, kuid politsei ei taha avalikkuselt kaasabi paluda.

Õiguskaitsja, jurist Sergei Seredenko tuletas sellega seoses meelde , et politsei valduses on videosalvestis, millel neli kurjategijat filmib mobiiltelefonidega oma tegevust ja avaldusi.

"Küsimus on milleski muus: miks politsei ei ole pöördunud avalikkuse poole palvega aidata leida need kurjategijad. Selles kontekstis on huvitav politsei vastus ise, kus ta kinnitab, et ei soovi uusi provokatsioone. Milleks siis üldse oli vaja paigaldada "Pronkssõduri" ümber valvekaamerad?" esitas jurist retoorilise küsimuse.
"Suure tõenäosusega on need kaamerad vajalikud mälestusmärgi juures käivate inimeste äratundmiseks, keda Kaitsepolitsei peab Eesti Vabariigile potentsiaalselt ebalojaalseteks isikuteks," oletas Seredenko.

"Tegelike kurjategijate otsimiseks ei ole see süsteem nähtavasti mõeldud," märkis ta.

Arvukad Nõukogude sõdurite mälestusmärkide rüvetamise juhtumid Eestis ei ole viinud veel ühegi lõpule viidud kriminaalasjani koos vandaalide reaalse karistamisega.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Zahharova häbistas karmilt Eestit Nõukogude sõdurite mälestusmärgi lammutamise pärast
Tagid:
rüvetamine, monument, Suur Isamaasõda, SRÜ, Euroopa Liit, Venemaa

Peamised teemad