06:56 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Poliitika
lühendatud link
10

Euroopa kogemused kasvuhoonegaaside heitmekvootidega kauplemise mehhanismi rakendamisest ei meeldi teistele riikidele. ÜRO kliimateemaline tippkohtumine Madridis valmistas Euroopa Liidule ja keskkonnakaitsjatele pettumuse.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Pariisi kliimakokkuleppele alla kirjutanud riikide Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni egiidi all korraldatud Madridi tippkohtumine COP25 on arvatud läbikukkunuks võimatuse tõttu kasvuhoonegaaside emissioonikvootidega kauplemise rahvusvahelistes reeglites kindlalt kokku leppida.

Arvatakse, et selline kauplemismehhanism, mida Euroopa Liit praegu rakendab (ETS) – leides, et kvoodihindade tõstmine on kujunenud vandenõuks, seda eeskätt Eesti põlevkivienergia jaoks – ongi sätestatud COP25 kõnelustel kinnitamiseks ette valmistatud lepingu artiklis 6.

Seega tuleb kokku leppida süsinikheite arvutamise ühtses metoodikas ja muudes üksikasjades, kuid vastuseis kvootidega (kas üldse, tervikuna või selle üksikute osistega) kauplemise põhimõtte vastaste riikide poolt eesotsas USA (kes Pariisi kliimaleppest taganes), Brasiilia, Austraalia ja Saudi Araabiaga, aga ka Hiina ja Indiaga, kelle kõhklusi ületada ei õnnestunudki.

Kõnelus laiahaardelisema ja tõhusama kokkuleppe võimaliku allkirjastamise üle otsustati lükata järgmisse aastasse.

Tippkohtumine kukkus läbi, kuid kõik pole veel kaotatud

Nagu portaal Sputnik Eesti juba teatas, kaitses peaminister Jüri Ratas Madridis kõige julgemaid ja ulatuslikumaid meetmeid võitluseks kliimasoojenemise vastu ja rääkis riigi kavatsusest investeerida nn rohelisse tehnoloogiasse.

Премьер-министр Эстонии Юри Ратас и генсек ООН Антониу Гутерреш (слева)
© Фото : Stenbocki maja
Eesti peaminister Jüri Ratas ja ÜRO peasekretär Antonio Guterres

Delegatsioonide mitu päeva väldanud kooskõlastuskõnelused ei viinud kokkuvõttes mitte kuhugi – kokku leppida õnnestus vaid raamtingimustes, millest paljude poliitikute ja kõikide keskkonnakaitseühenduste meelest mitte sugugi ei piisa.

"Ma olen COP25 tulemustes pettunud," kirjutas ÜRO peasekretär Antonio Guterres oma Twitteri-kontol. "Rahvusvaheline üldsus kaotas võimaluse kliimakriisi tagajärgede leevendamiseks suuremaid ambitsioone üles näidata. Aga me ei tohi alla anda," leiab Guterres.

"See ÜRO kliimamuutuste konventsiooni osapoolte COP istungjärk ei saavutanud kõiki neid eesmärke, mille nimel me siia tulime. Kõigist meie läbirääkijate jõupingutuste ja kohustuste kiuste ei jõudnud me artikli 6 osas kokkuleppele ja oleme sunnitud ütlema, et oleme selles pettunud," öeldakse Euroopa Komisjoni ja praegu Euroopa Liidu eesistujaks oleva Soome ühisavalduses kliimakõneluste tulemuste kohta.

Lugege lisaks:

Samal teemal

See on kõigi kohustus – millest Kersti Kaljulaid ÜRO Peaassambleel rääkis
Tagid:
saastekvoot, Pariisi kliimalepe, kliimapoliitika, ÜRO

Peamised teemad