14:47 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
0 0

Eesti Sotsiaaldemokraatlikus Erakonnas loodi venekeelsete poliitikute ühendus. Möödunud pühapäeval toimunud üldkoosolekul valisid uue ühenduse liikmed oma presidendi ja juhatuse koosseisu.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna sõsarorganisatsioonide nimistusse lisandus veel üks – venekeelsete sotsiaaldemokraatide ühendus. Seda sündmust kommenteeris Sputnik Eesti korrespondendile erakonna vanim liige Jaak Allik.

Tema sõnul on venekeelsete sotsiaaldemokraatide mitteametlik ühendus tegutsenud juba paar aastat. Nüüd siis kinnitas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus ametlikult selle põhikirja, otsustas, et igal aastal toimuvad selle juhatuse valimised ja nii edasi.

Общественный деятель Яак Аллик
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ühiskonnategelane Jaak Allik

Ühendusega võivad liituda niihästi erakonna liikmed kui ka need, kes sotsiaaldemokraatide ideid toetavad, olemata samas ametlikult selle erakonna liige.

"Ja loomulikult ei astuta sellesse ühendusse rahvusliku kuuluvuse alusel. Näiteks kuulun ka mina sellesse ühendusse, kelle peamiseks eesmärgiks on sotsiaaldemokraatlike ideede propageerimine Eesti venekeelse elanikkonna seas. Teistes Eesti erakondades mulle teadaolevalt selliseid ühinguid ei ole," ütles Allik.

Enne sellesuunalise töö alustamist tuleb poliitiku väitel kindlasti välja kujundada oma arvamus mitmesuguste Eesti elu probleemide osas ja alles siis minna sellega riigi elanikkonna ette – kas sotsiaalvõrgustike kaudu või vastavaid üritusi korraldades.

Ühise seisukoha väljakujundamine ei eelda mõistagi seda, et kõik peaksid ühtmoodi mõtlema ja juhtkonna arvamusega sajaprotsendiliselt päri olema. Arvamuste lahknemist võib ikka ette tulla, ühised seisukohad töötatakse välja teatavate kompromisside najal.

Viimastel kuudel on Eestis näiteks eriti teravaks muutunud venekeelsete koolide olemasolu küsimus. Alliku sõnul peab venekeelne haridus Eestis alles jääma, inimesed peavad saama oma emakeeles õppida.

"Kui teha kõik nii, nagu Lätis, kus vene perekondadest pärit lapsi tahetakse vägisi lätikeelsetes koolides õppima sundida, siis ei anna see midagi. Mina eelistaksin, et vene- ja eestikeelsed lapsed õpiksid koos, kuid saaksid samas ise valida, milliseid aineid õppida eesti ning milliseid vene keeles. Kõige tähtsam on, et nad omavahel suhtleksid," sõnas Allik.

Paraku, nagu poliitik nentis, on siin üheks põhiprobleemiks see, et vene õppekeelega koolidele ei jätku õpetajaid: vanad lähevad pensionile, kuid uusi aineõpetajaid Eesti ette ei valmista.

Erinevalt eestlasest Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liikmest Jaak Allikust keeldus erakonna venekeelsete liikmete ühenduse juhtkond Sputnik Eesti korrespondendi küsimustele vastamast.

Kummaline seisukoht, kui arvestada, et see ühendus ja tema juhtkond tahab kaasa aidata Eestis sidusa ühiskonna rajamisele. Kartes avalikult oma arvamust avaldada ei võida ühenduse juhid ealeski venekeelsete valijate poolehoidu ega saa küll neid otseselt puudutavaid küsimusi lahendada.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Õigus emakeelsele haridusele
Ameerika ajakirjanikku üllatas Eestis suhtumine venelastesse
Lavrov: poliitika vene keele suhtes Eestit ei kaunista
Tagid:
ühendus, poliitika, venekeelne, SDE

Peamised teemad