02:32 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Poliitika
lühendatud link
10

Siseminister Mart Helme umbusaldamine riigikogus kukkus läbi. Umbusaldus keskendus konkreetsele Soome valitsuse ja peaministri solvamise juhtumile.

TALLINN, 17. dets — Sputnik. Siseminister Mart Helme (EKRE) umbusaldamine riigikogus kukkus läbi - tema umbusaldamise poolt hääletas 44 ja vastu 42 riigikogu liiget, edastab Pealinn.

Opositsiooni esitatud umbusaldusavaldusel olid 46 saadiku allkirjad. Umbusalduse läbiminekuks olnuks vaja riigikogu täiskogu enamust ehk vähemalt 51 häält. 

Helme süüdistas skandaali tekkimises meediat. Umbusaldajate süüdistusi nimetas Helme valedeks.

"Üks vale on see, nagu ma halvustaksin lihtsaid töötegijad," sõnas siseminister. "Ma arvan, et siin saalis on vähe neid, kes on nii palju sõnnikut visanud kui mina, kes on nii palju peenraid ja põllumaad kaevanud ja kündnud kui mina, kes on nii palju heina niitnud, kuhja pannud, loomadele ette tõstnud kui mina."

"Mind süüdistada selles, et ma ei tea, mis on lihtsa inimese elu, mind süüdistada selles, et ma alavääristan lihtsa töö tegemist, on lihtsalt naeruväärne. See on konstrueeritud ja see on propagandistlik," ütles Helme.

Ka kinnitas Helme, et ta ei ole "mitte kordagi alavääristanud ega solvanud soome rahvast". 

Sputnik Eesti vahendas esmaspäeval, et Eesti siseminister kritiseeris teravalt Soome uut valitsust, mida juhib 34-aastane Sanna Marin. Marini valitsuse võimuletulekut Soomes nimetas Eesti siseministeeriumi juht ja kohalike rahvuskonservatiivide pealik Mart Helme "punaseks" revanšiks ja vasakjõudude ajalooliseks kättemaksuks lüüasaamise eest kodusõjas sada aastat tagasi.

"See, mis on nüüd juhtunud Soomes, no see ajab ikka ihukarvad püsti," kommenteeris Helme. "Ja ma tuletaksin meelde ikkagi Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles. Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüjatüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige," teatas Eesti siseminister.

Sanna Marin vastas Eesti siseministri kriitikale Twitteris - öeldes, et tunneb Soome üle uhkust ka seepärast, et igaühest, ka poemüüjast võib päritolust sõltumata saada sobivate omaduste korral ükskõik kes, kasvõi peaminister.

Mart Helme kommentaari pärast vabandasid Soome poole ees president Kersti Kaljulaid, kes võttis ühendust president Niinistöga ja Sotsiaaldemokraatide juht Indrek Saar, kes Marinile isikliku vabanduskirja saatis. Jüri Ratas nimetas toimunut kohatuks ja valitsuse seisukohta mitte kajastavaks.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, valis Soome parlament riigi peaministriks 34-aastase Sanna Marini Sotsiaaldemokraatlikust Parteist, kes varem oli transpordi- ja sideministri ametikohal. Tema poolt hääletas 99 ja vastu 70 rahvasaadikut.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Politoloog leiab, et Mart Helme võib Eesti ja Euroopa Liidu tülli ajada
Helme sõnad laulva revolutsiooni "massihüsteeriast" külvasid taas segadust
Russakov: Helme ettepanekud on venelastele huvitavamad kui Keskerakonna omad
Tagid:
Riigikogu, umbusaldus, Sanna Marin, Soome, siseministeerium, Mart Helme

Peamised teemad