10:05 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
41

Helsingi ülikooli dotsent, ühiskonna- ja poliitikateaduste doktor Johan Bäckman kommenteeris Eesti siseministri Mart Helme kriitikat Soome uue valitsuse suhtes.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Olukorra analüüsimiseks tuleb selgesti aru saada, mida Eesti siseminister Mart Helme täpselt ütles, leiab Johan Bäckman. Helme ütlus, et (Soome uue peaministri – toim.) Sanna Marini väga noor ja kogenematu valitsus kavatseb "Soome riigi likvideerida ja teha sellest mingit sorti europrovintsi" on politoloogi hinnangul soomlastele hoiatus Eesti poliitikult.

"Asjalood on sedasi, et nüüdne Soome valitsus on tõepoolest väga nõrk ja usaldus tema suhtes ülimalt madal. Praegu kujuneb Soomes kõige populaarsemaks erakonnaks Põlissoomlased (Perussuomalaiset), kelle reiting on kiiresti kasvamas, mistõttu pole välistatud, et lähimal ajal kukub valitsus kokku ja siis tulevad erakorralised valimised," ütles Johan Bäckman Sputnik Eestile antud intervjuus.

Politoloog lisas, et Sanna Marini ees seisab väga palju poliitilisi probleeme, millega ta vaevalt küll toime tuleb. Mart Helme hoiatus soomlastele kajastab mõistagi tema poliitilist seisukohta, kuid kogenud poliitikuna tegi ta lihtsalt teatavaks keerulise olukorra, mis on Soomes nüüd välja kujunenud, leiab Bäckman.

Sputnik Eesti kirjutas esmaspäeval, et Eesti siseminister Mart Helme kritiseeris teravalt Soome uut valitsust, mida juhib 34-aastane Sanna Marin. Marini valitsuse võimuletulekut Soomes nimetas Eesti siseministeeriumi juht ja kohalike rahvuskonservatiivide pealik Mart Helme "punaseks" revanšiks ja vasakjõudude ajalooliseks kättemaksuks lüüasaamise eest kodusõjas sada aastat tagasi.

"See, mis on nüüd juhtunud Soomes, no see ajab ikka ihukarvad püsti," kommenteeris Helme. "Ja ma tuletaksin meelde ikkagi Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles. Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüjatüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige," teatas Eesti siseminister.

Sanna Marin vastas Eesti siseministri kriitikale Twitteris - öeldes, et tunneb Soome üle uhkust ka seepärast, et igaühest, ka poemüüjast võib päritolust sõltumata saada sobivate omaduste korral ükskõik kes, kasvõi peaminister.

Mart Helme kommentaari pärast vabandasid Soome poole ees president Kersti Kaljulaid, kes võttis ühendust president Niinistöga ja Sotsiaaldemokraatide juht Indrek Saar, kes Marinile isikliku vabanduskirja saatis. Jüri Ratas nimetas toimunut kohatuks ja valitsuse seisukohta mitte kajastavaks.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, valis Soome parlament riigi peaministriks 34-aastase Sanna Marini Sotsiaaldemokraatlikust Parteist, kes varem oli transpordi- ja sideministri ametikohal. Tema poolt hääletas 99 ja vastu 70 rahvasaadikut.

Johan Bäckmani kommentaari saab kuulata siin:

Бекман: критика эстонского министра Марта Хельме — это предупреждение финнам

Lugege lisaks:

Samal teemal

Johan Bäckman: Eestil tasub enesealalhoiu mõttes võtta eeskuju Soomest
Helme taunib Kaljulaidi nägemust eestlusest
Helme: valitsus teeb plaane NATO "ajusurma" realiseerumise puhuks
Tagid:
Johan Bäckman, Eesti, Soome, Sanna Marin, Mart Helme

Peamised teemad