07:26 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
0 0

Isegi kui Reformierakond EKRE välja vahetab, tuleb neil mõne mehe väljaütlemiste pärast teiste riikide ees vabandada, leiab Eesti politoloog ja publitsist Igor Rosenfeld.

TALLINN, 18. dets — Sputnik. Eesti siseministri Mart Helme (EKRE) järsud väljaütlemised Soome uue peaministri Sanna Marini kohta paistavad tema järjekordse prohmakana ja tekitavad seeläbi kahju Eesti valitsusele, nentis Rosenfeld Sputnik Eestile antud kommentaaris.

Политолог Игорь Розенфельд
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti politoloog ja publitsist Igor Rosenfeld

Tema hinnangul on nõukogudejärgses "laarilikus" süsteemis idandatud konservatiivsusel väga palju pooldajaid, kelle hulgas on ka mõningaid erakonna Isamaa liikmeid, mistõttu Mart Helme suguseid inimesi leidub terve plejaad.

"Neid toodab toosama sirgjoonelise rahvusluse konservatiivne propaganda ning Helme väljendub lihtsalt lapsiku avameelsusega. Neil on üldse terve meeskond konservatiivsetest lastest, kes ütlevad välja kõik, mida sülg suhu toob," lausus Rosenfeld.

Ta lisas, et sellepärast ei maksa uskuda, et tasub vaid see valitsus minema pühkida ja kohe on kõik korras. Ka näiteks reformierakondlaste seas on politoloogi hinnangul samuti inimesi, kes on suutelised õige teravateks väljaütlemisteks.

Mis puutub aga umbusaldusavaldusse, siis seegi ei mängiks suuremat rolli.

Helsingi ülikooli dotsent, ühiskonna- ja poliitikateaduste doktor Johan Bäckman
© Фото : из личного архива Йохана Бекмана

"Ma ütleksin nii: Keskerakond peab Helmet vaos hoidma, ehkki see on küllaltki raske. Pigem saagu keskerakondlased temaga paremini hakkama selmet anda nüüd Reformierakonnale võimalus see kaart välja mängida," leiab Rosenfeld.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Eesti siseministeeriumi juht ja kohalike rahvuskonservatiivide pealik Mart Helme kritiseeris teravalt Soome uut valitsust, mida juhib 34-aastane Sanna Marin. Marini valitsuse võimuletulekut Soomes nimetas Helme "punaseks" revanšiks ja vasakjõudude ajalooliseks kättemaksuks lüüasaamise eest kodusõjas sada aastat tagasi.

Riigikogus toimus teisipäeval siseminister Mart Helme umbusaldushääletus, mis kukkus läbi. Opositsiooni esitatud umbusaldusavaldusel olid 46 saadiku allkirjad. Umbusalduse läbiminekuks olnuks vaja riigikogu täiskogu enamust ehk vähemalt 51 häält. 

Igor Rosenfeldi kommentaari saab kuulata siin:

Розенфельд: глупость Хельме наносит урон правительству и коалиции

Lugege lisaks: 

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Helme: valitsus teeb plaane NATO "ajusurma" realiseerumise puhuks
Helme oma sõnadest NATO kohta: ajakirjanik mõistis mind valesti
Eesti valitsus - 2019
Tagid:
poliitika, Sanna Marin, Helme, Eesti, Soome

Peamised teemad