03:31 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Poliitika
lühendatud link
11

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul püütakse Brüsselis jaotada Euroopat kunstlikult "tõeliseks" ja "ülejäänuks" ning mõiste "Euroopa" on saanud lõplikult Euroopa Liidu sünonüümiks.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Venemaa ja Euroopa Liit jäävad olulisteks majandus- ja kaubanduspartneriteks ning suurimateks naabriteks, kes suudavad rahu, õitsengu ja turvalisuse eest selles Euraasia osas iseseisvalt vastutust kanda, kuid Euroopa Liit ei ole valmis võrdõiguslikeks suheteks, väitis Venemaa välisminister Sergei Lavrov oma artiklis "Naabritena Euroopas", mis ilmus ajalehes Rossiiskaja Gazeta.

Ministri sõnul püütakse Brüsselis jaotada Euroopat kunstlikult "tõeliseks" ja ülejäänuks.

"Brüsseli sõnavaras on mõiste "Euroopa" saanud lõplikult Euroopa Liidu sünonüümiks – justnagu oleks olemas "tõeline" Euroopa, mis tähendab Euroopa Liidu liikmeid, kuid kõigil teistel selle mandri riikidel tuleb veel "eurooplaste kõrge tiitel" välja teenida. Sedasi üritatakse taas kontinenti kunstlikult osadeks jaotada, moonutatakse nii geograafiat kui ajalugu," kirjutas Lavrov.

Ta on veendunud, et niisugune lähenemisviis on sügavalt ekslik ega tule Euroopa lõimumisele enesele sugugi kasuks. Nagu Venemaa välisminister rõhutas, oli, on ja jääb Venemaa geograafiliselt, ajalooliselt, majanduslikult ja kultuuriliselt Euroopa lahutamatuks osaks.

"Evides oma algupärast identiteeti, mille üle me õigusega uhked oleme, moodustame me osa Euroopa tsivilisatsiooniruumist. Sajandite vältel on Venemaa andnud oma panuse selle avardumisse lausa Vaikse ookeanini välja," märkis Lavrov.

Tema arvates avab järjekordse ametkondliku tsükli algus Euroopa Liidus võimaluse uueks alguseks ka suhetes Venemaaga. "Vähemasti on see ajendiks tõsiselt järele mõelda, kes me teineteise jaoks selles kiiresti muutuvas maailmas oleme," usub minister.

Lavrov jutustas USA ettepanekust viia läbi teine referendum Krimmi asjus
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Tema sõnul on Moskva avatud vastastikku kasulikule, õiglasele ja tulemusttoovale koostööle Euroopa Liiduga käsikäes liitlaste ja kõigi teiste partnerite huvidega Euraasias.

"Ainult nii saab rajada kestlike suhete elujõulise mudeli, mis vastab kogu Euraasia mandri riikide ja rahvaste huvidele ja püüdlustele," sedastas Lavrov kokkuvõtteks.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Venemaa ja Euroopa Liidu suhted halvenesid olukorra tõttu Ukrainas ja Krimmis, mis poolsaarel toimunud rahvahääletuse tulemusena 2014. aasta märtsis Venemaaga taasühines. Euroopa Liit süüdistas Venemaad sekkumises ja kehtestas tema vastu sanktsioonid.

Moskva võttis tarvitusele vastumeetmed ja kinnitas korduvalt, et temaga sanktsioonide keeles rääkimine kontraproduktiivne. Venemaa on korduvalt teatanud, et ta ei ole Ukraina konflikti osapool ega Minski lepete subjekt.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Lavrov ja Putin samal aastal? Reinsalu kutsus Venemaa kolleegi Eestisse
Lavrov nimetas Venemaa meedia õiguste rikkumise peamise eesmärgi välismaal
Lavrov viskas nalja Venemaa USA presidendivalimisteks "valmistumise" üle
Lavrov kommenteeris WADA soovitusi Venemaa kõrvalejätmiseks
Millest Lavrov ja Trump Washingtoni kohtumise ajal rääkisid — video
Tagid:
poliitika, Venemaa välisministeerium, Sergei Lavrov, EL, Venemaa

Peamised teemad