13:23 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
11

Vene Föderatsiooni relvajõudude peastaabi ülem Valeri Gerassimov on kindel, et Põhja-Atlandi alliansi sõjaliste õppuste intensiivistamine Balti ja Musta mere piirkonnas on ette nähtud NATO ettevalmistamiseks ulatuslikus sõjalises konfliktis osalemiseks.

TALLINN, 19. detsember — Sputnik. USA raketitõrjekomponentide jätkuv paigaldamine Euroopasse "Vene sõjalise ohu" ettekäändel suurendab pingeid ja vähendab turvataset Venemaa-NATO kontaktliinil, leian armee peastaabi ülem Valeri Gerassimov. 

NATO laieneb aktiivselt

Valeri Gerassimov jagas oma muret briifingul välisriikide sõjaliste atašeede ees esinedes.

Väljaande "Krasnaja Zvezda" sõnul rõhutas ta publikule, et NATO doktriindokumentides säilitatakse endiselt Venemaa vastase-staatust ning viimasel alliansi tippkohtumisel Londonis öeldi, et toetavate jõudude kiire edasiliikumisvõime NATO idatiivale on oluliselt suurenenud. 

Gerassimov tuletas meelde, et alates 2016. aastast on NATO liikmesriigid suurendanud kaitsekulutusi kokku 130 miljardi dollari võrra ja aastaks 2024 on ette nähtud selle nende tõstmine täiendava 400 miljardi dollari jagu.

Lisaks otsustati tippkohtumisel globaalse kosmoses domineerimise tagamiseks tunnustada kosmos sarnaselt maa, õhu, mere ja küberruumiga eraldi sõjapidamise valdkonnaks.

"Jätkub USA raketitõrjekomponentide paigutamine Euroopasse. Baltimaades, Poolas, Musta ja Läänemere vetes sageneb sõjaline tegevus ning kasvab bloki sõjaliste õppuste intensiivsus. Need stsenaariumid näitavad NATO sihipärast ettevalmistust oma vägede kaasamiseks laiaulatuslikesse sõjalistesse konfliktidesse, "ütles ta.

Dialoogi tuleb jätkata

Samal ajal rõhutas Venemaa peastaabi ülem vajadust jätkata dialoogi Venemaa-NATO formaadis, et vähendada ohtlike sõjaliste vahejuhtumite riske.

Gerassimov tuletas ka meelde, et omaenda kasvava aktiivsuse taustal propageerivad NATO liitlased samaaegselt nn "Venemaa sõjalise ohu" teesi. "Venemaa iga sammu oma sõjalise julgeoleku tagamisel esitatakse kui "ohtu rahule", selgitas ta.

Kindrali sõnul suurendab alliansi selline tegevus pingeid ja vähendab Venemaa-NATO piiri turvalisuse taset.

NATO eirab Venemaa koostöövalmidust

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas detsembris ütles Venemaa president Vladimir Putin, et NATO lähedus Venemaa piiridele kujutab ohtu riigi julgeolekule.

"Nüüd, nagu teate, pole Nõukogude Liitu, pole Varssavi pakti, see tähendab sõjaväepakti, mis loodi vastusena NATO-le, kuid NATO mitte ainult ei eksisteeri, vaid lausa areneb," ütles ta.

Putin juhtis tähelepanu asjaolule, et NATO loomise ajal kuulus organisatsiooni 12 riiki ja nüüd on selles juba 29 liiget.

Samal ajal moodustavad alliansi sõjalised kulutused üle 70% globaalsete sõjaliste kulude mahust.

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Lavrov: Euroopa Liit ei ole suhetes Venemaaga valmis võrdõiguslikkuseks

Peamised teemad