18:23 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
13

Eesti võimude katsed Sputnik Eesti töötajaid hirmutada tekitavad üha laialdasemat vastukaja. Meediakanalile Eestis osaks saanud surveavaldusest on teada saadud ÜROs. Ettevalmistamisel on avaldused ENPAle, OSCEle, ENle ja teistele rahvusvahelistele organisatsioonidele.

TALLINN, 19. detsember — Sputnik. ÜRO peasekretär Stéphane Dujarric lubas tutvuda Sputnik Eesti töötajate ähvardamistega seotud olukorraga.

"Kuulsin sellest nüüd esimest korda. Lubage mul selles selgust saada," lausus Dujarric pressibriifingul, vastates ühe ajakirjaniku palvele juhtumit kommenteerida, ja lubas Sputnik Eesti töötajate ähvardusi puudutava olukorraga lähemalt tutvuda.

Talle teatati, et Sputnik Eesti töötajad on saanud Eesti Politsei- ja Piirivalveametilt kirju otseste ähvardustega alustada nende suhtes kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks ei lõpeta töösuhet emaettevõtte, rahvusvahelise infoagentuuriga Rossija Segodnja.

"Mul ei ole selle kohta piisavalt üksikasju. Lubage mul selle küsimuse juurde hiljem tagasi pöörduda," vahendab tema sõnu agentuur RIA Novosti.

Sputnik Eesti teema tuleb arutlusele ENPA talveistungil

Sputnik Eesti töötajate ahistamise valguses tõstatab Venemaa delegatsioon Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) talvisel istungjärgul 2020. aasta jaanuaris tingimata küsimuse Eesti sõnavabadusest, teatas Riigiduuma asespiiker Pjotr Tolstoi.

Заместитель председателя Государственной Думы РФ, руководитель делегации РФ в ПА ОБСЕ Петр Толстой
© Sputnik / Александр Натрускин
Venemaa riigiduuma asespiiker Pjotr Tolstoi

Tolstoi hinnangul kujutab Sputnik Eestiga seotud olukord endast "ennekuulmatut häbematust, rahvusvaheliste õigusaktide, sealhulgas Euroopa inimõiguste konventsiooni 10. artikli hoolimatut rikkumist."

"Kõik see ei jää vastuseta ning viimaste sündmuste valguses tõstatame koos kolleegidega kindlasti küsimuse sõnavabadusest ja teistest ärevusttekitavatest nurinähtustest Eestis," teatas Tolstoi RIA Novostile.

Venemaa Föderatsiooninõukogu riikliku suveräänsuse kaitsekomisjoni liige Oleg Morozov tegi ettepaneku kuulutada kõnealuse otsusega seotud Eesti ametnikud persona non grata'ks.

Олег Морозов - член комитета Совета Федерации РФ по международным делам
© Sputnik / Владимир Федоренко
Venemaa Föderatsiooninõukogu riikliku suveräänsuse kaitsekomisjoni liige Oleg Morozov

Ta põhjendas oma ettepanekut sellega, et tema hinnangul kujutavad Sputnik Eesti töötajatele suunatud ähvardused endast ennekuulmatut meedia survestamist, ajakirjanikke tahetakse poliitilistel põhjustel vaikima sundida.

MIА Rossija Segodnja on valmis kaastöötajaid kaitsma

Meediaagentuur Rossija Segodnja peab Eesti võimude tegevust Sputnik Eesti suhtes meelevaldseks omavoliks ja pöördub vastava märgukirjaga rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

Pressiteates on märgitud, et oma sammude põhjendusena on Eesti pool esile toonud Euroopa Liidu poolt 17. märtsil 2014. aastal kehtestatud sanktsioonid terve rea Venemaa füüsiliste ja juriidiliste isikute vastu.

Sellega seoses teatas MIA Rossija Segodnja järgmist:

"Tahame meelde tuletada, et rahvusvahelist infoagentuuri Rossija Segodnja ei ole mitte üheski Euroopa Liidu sanktsioonide nimekirjas. Me peame Eesti võimude tegevust häbematuks omavoliks ja kavatseme pöörduda niisuguste rahvusvaheliste organisatsioonide poole nagu ÜRO, OSCE, Euroopa Nõukogu, UNESCO, Euroopa Inimõiguste Kohus nõudega anda sellele viimaste aastate jooksul pretsedenditule sõnavabaduse rikkumise juhtumile asjakohane hinnang ja võtta tarvitusele meetmed oma kutsetööd tegevate ajakirjanike õiguste tagamiseks."

Avalduses märgitakse, et RIA Rossija Segodnja teeb omalt poolt kõik temast oleneva, et kaitsta Sputnik Eesti töötajaid kriminaalvastutusele võtmise eest. Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski tõstatab küsimuse ajakirjanike ähvardamisest arutamiseks Venemaa presidendi Vladimir Putini juures tegutsevas inimõiguste nõukogus.

Вышинский о ситуации вокруг Sputnik Эстония

Sputnik Eesti peatoimetaja täpsustas toimuva üksikasju

Eesti võimud ähvardavad töötajaid kriminaalvastutusele võtmisega ainult selle eest, et nad töötavad Venemaa riiklikus meediakanalis, ütles RIA Novostile Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva.

Ajakirjanik märkis, et Sputni Eesti "majandusblokaad" algas juba kaks kuud tagasi, kuid ähvarduskirjad said agentuuri töötajad kätte selle nädala alguses.

Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева рассказывает об особенностях интернет-журналистики
© Sputnik / Вадим Анцупов
Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva

"Esmaspäeval hakkas Rahapesu andmebüroo läkitama kõigile Sputnik Eesti töötajatele kirju, kus täiesti avalikult öeldakse, et kui me ei lõpeta töösuhet või mis tahes muul kujul koostööd infoagentuuriga Rossija Segodnja, siis ähvardab meid kriminaalvastutus. Seega kavatsetakse meid, jämedalt väljendudes, istuma panna üksnes selle eest, et kõik me töötame Venemaa riiklikus meediakanalis," märkis ta.

"RIA Rossija Segodnja juhtkond uurib tekkinud olukorda," rõhutas Cherysheva.

Nagu Sputnik Eesti teatas, on RIA Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on juba rääkinud Sputnikus töötajate ülekuulamistest, hirmutamistest ja pangakontode sulgemisest Eestis. Tema sõnul pole Sputnik mitte kusagil kokku põrkunud sääraste probleemidega, nagu selles riigis.

Tänavu 12. detsembril juhtis Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova OSCE ja teiste asjaomaste rahvusvaheliste struktuuride tähelepanu teabegentuuri Sputnik avalikule tagakiusamisele Eestis. Zahharova sõnul seistakse Eestis silmitsi kriitilise olukorraga seoses Venemaa teabeagentuuri Sputnik kohaliku bürooga.

Zahharova sõnul on Eestis kujunenud Venemaa teabeagentuuri Sputnik kohaliku büroo suhtes kriitiline olukord. "Sellele avaldatakse Eesti võimude poolt ennekuulmatut haldussurvet," teatas Zahharova.

2019. aasta oktoobri lõpus külmutasid rahvusvaheliste panganduskontsernide Eesti filiaalid töötasude, maksumaksete ja bürooruumide rendimaksete ülekanded.

Eesti on ainus Balti riik, kus on olemas teabeagentuuri ja raadio Sputnik täisväärtuslik toimetus ja büroo. Kollektiiv koosneb 35 inimesest, kellest 33 on Eesti kodanikud, kes töötavad RIA Rossija Segodnjaga sõlmitud töölepingu algusel. Agentuur maksab iga kuu Eesti riigieelarvesse maksudena ligi 30 000 eurot.

Baltimaade võimud on korduvalt teinud takistanud Venemaa meediakanalite tööd. Venemaa välisministeerium on teatanud, et nende riikide puhul on ilmselgeid tunnuseid kooskõlastatud tegutsemisliinist.

Venemaa välisministeerium on märkinud, et meedia ahistamise juhtumid Baltimaades "näitavad ilmekalt, kui paljukest tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Meedialahingud
Tagid:
Eesti, sõnavabadus, ÜRO, Elena Cherysheva, RIA Rossija Segodnja, Sputnik Eesti

Peamised teemad