03:10 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
24

Euroopa Ajakirjanike Föderatsioon kutsus Sputnik Eesti töötajate kriminaalkaristusega ähvardamist kommenteerides Eesti võimuasutusi üles hoiduma Euroopa Liidu sanktsioonide suvalisest tõlgendamisest ja tarbetutest piirangutest agentuuri toimimisele.

TALLINN, 19. detsember — Sputnik. Surveavaldus Sputnik Eesti töötajatele, mida Eesti võimud põhjendavad Euroopa Liidu sanktsioonide täitmisega, on olemuselt põhjendamatu. Niisugune hinnang anti Venemaa meediakanali esindajate ähvardamisele Euroopa Ajakirjanike Föderatsioonis.

Seda teatas eeskätt Euroopa Ajakirjanike Föderatsiooni (EFJ) peasekretär Ricardo Gutierrez, kirjutab RIA Novosti. Tema sõnul on tegemist Euroopa sanktsioonide "meelevaldse tõlgendusega".

"Mis on 2014. aastast peale teisiti? Miks selline ähvardus just nüüd kasutusele võtta?" küsis peasekretär, kutsudes Eesti politseid üles muutma oma otsust Sputnik Eesti töötajate suhtes.

Ta lisas, et "vastavalt euroopalikele standarditele info vaba kättesaadavuse ja vaba liikumise osas kutsub EFJ Eesti ametivõime üles loobuma piiravate ja valikuliste meetmete rakendamisest välisajakirjanike suhtes, kes Eestis oma kutsetööd teevad."

Gutierreze hinnangul "pole politsei tegevus antud juhul piisavalt läbipistev ja jääb arusaamatuks".

EFJ peasekretär kutsus Eestit üles hoiduma välisajakirjanike tööle tarbetute piirangute kehtestamisest, mis tema sõnul mõjutab teabe vaba liikumist ja rikub Euroopa Nõukogu meediavabaduse eeskirju.

Sputnik Eestile suunatud ähvardusi puudutava olukorra vastu tunti huvi ka Euroopa Parlamendis. Eurosaadik Thierry Mariani teatas otsemaid, et katsed ajakirjanikke sanktsioonidele viidates kriminaalkorras vastutuselele võtta on lubamatud ja midagi niisugust ei ole varem aset leidnud.

Тьерри Мариани
© AFP 2019 / KENZO TRIBOUILLARD
Thierry Mariani

"Tuleb muidugi vaadata (õiguskaitseorganite poolt saadetud – toim.) kirja enda sisu ja konkreetseid asjaolusid, kuid üldiselt on sedasorti rünnakud ajakirjandusvabaduse vastu täiesti talumatud. See on vastuolus kõigi üldtunnustatud väärtustega," märkis ta, paludes end selle olukorraga kursis hoida.

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Infoagentuuri Rossija Segodnja pressiteenistus on juba teatanud, et Eesti võimuasutused ähvardavad Sputnik Eesti töötajaid kriminaalvastutusega, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Sellise ähvarduse ettekäändeks osutus RIA Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv RIA Rossija Segodnja ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata. Sellele vaatamata külmutasid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid juba 2019. aasta oktoobri lõpul töötasude, maksude ja Sputnik Eesti büroopinna renditasu ülekanded.

Eesti võimude tegevust Sputnik Eesti suhtes on infoagentuur Rossija Segodnja nimetanud omavoliks ja lubanud pöörduda vastavate avaldustega ÜRO, OSCE, Euroopa Inimõiguste Kohtu ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonide poole. Olukord on tekitanud Venemaal tõsist vastukaja.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Meedialahingud
Tagid:
poliitika, vahistamine, ähvardus, meedialahingud, Rahvusvaheline ajakirjanike föderatsioon, sõnavabadus, Sputnik Eesti

Peamised teemad