11:42 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Poliitika
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
31

Omaaegne Eesti peaminister ja endine Tallinna linnapea Edgar Savisaar oli esimeseks oma riigi kaalukaks poliitikuks, kes nimetas vääraks võimude katseid Sputnik Eesti sulgeda.

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. Silmapaistev Eesti poliitik ja ühiskonnategelane, kunagine valitsusjuht ja endine Tallinna linnapea ning valitseva Keskerakonna varasem esimees Edgar Savisaar avaldas toetust Sputnik Eestile.

Эдгар Сависаар
© Sputnik / Вадим Анцупов
Edgar Savisaar

"Ma ei pea seda õigeks, et Eestis tahetakse kaotada Sputniku kanal. Meedia peab olema vaba, isegi kui ta meile ei meeldi. Keskerakond on alati seisnud meediavabaduse eest. See käib ka Venemaa, nii nagu teiste riikide kohta. Me ei saa sellistest asjadest vait olla," kirjutas Savisaar oma Facebooki-kontol.

Edgar Savisaar on tuntud oma kriitilise suhtumise poolest tänasesse Eesti poliitikasse, sealhulgas selle varjamatult venevastasesse suundumusse. Tallinna linnapeaks olles seisis ta alati hea konstruktiivsete suhete ja kontaktide eest nii munitsipaal- kui ka riiklikul tasandil. Tema kaasabil toimusid Tallinnas (ja toimuvad seniajani) Moskva päevad ja Peterburi päevad.

Savisaar osutus esimeseks silmapaistvaks Eesti politiitikuks, kes võttis sõna Sputnik Eesti töötajate tagakiusamise vastu Eesti ametivõimude poolt.

Eelnevalt on oma vastuseisu Eesti võimude sammudele ja toetussõna Sputnik Eesti kollektiivile väljendanud Armeeni, Abhaasia, Aserbaidžaani, Valgevene, Kasahstani, Kõrgõzstani, Moldova ja Venemaa ajakirjanike kutseühingud.

Eesti ametivõimude ennekuulmatu surveavaldus

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, lisandusid Sputniku Eesti toimetuse ajakirjanike pidevale otsesele survele katsed kogu meediagrupi ja tema lepingupartnerite finantstegevust segada ning politsei ähvardab ajakirjanikke kriminaalasjadega, kui need ei lõpeta töötamist teabeagentuuris enne 1. jaanuari 2020.

Rahvusvaheline infoagentuur Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) peab Eesti võimude tegevust Sputnik Eesti suhtes omavoliks ja pöördub ka vastava märgukirjaga rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

Sellise ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata. Sellele vaatamata külmutasid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid juba 2019. aasta oktoobri lõpul töötasude, maksude ja Sputnik Eesti büroopinna renditasu ülekanded.

Venemaa president Vladimir Putin lubas toetada Sputnik Eesti töötajaid, kellele Eesti ametivõimude poolt ennekuulmatut survet avaldatakse. Nõnda väitis ta suurel pressikonverentsil peatoimetaja Elena Cherysheva küsimusele vastates.

Euroopa Ajakirjanike Föderatsioon kutsus Sputnik Eesti töötajate kriminaalkaristusega ähvardamist kommenteerides Eesti võimuasutusi üles hoiduma Euroopa Liidu sanktsioonide suvalisest tõlgendamisest ja tarbetutest piirangutest agentuuri toimimisele.

Venemaa presidendi juures toimiv inimõiguste nõukogu kutsus Euroopa ja Euroopa Liidu rahvusvahelisi õiguskaitseühendusi võtma Sputnik Eestiga seotud olukord oma kontrolliva pilgu alla.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tagid:
poliitika, sõnavabadus, Venemaa, Eesti, toetus, Edgar Savisaar, Sputnik Eesti

Peamised teemad