16:46 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
31

Tunnistades võimatust Nord Stream 2 peatada ei välista USA, et tal õnnestub takistada teisi Venemaa ettevõtmisi. Kas see on võimalik, selgitas Venemaa energeetika- ja rahandusinstituudi energeetikaosakonna juhataja Juri Rõkov.

TALLINN, 22. detsember — Sputnik. Washingtonis tunnistati, et mitte kuidagi ei suudeta Nord Stream 2 projekti elluviimist takistada, teatab Bloomberg osundusega allikatele USA administratsioonis. Samal ajal kavatsevad USA võimud väljaande andmetel takistada teiste Venemaa projektide elluviimist.

Ekspert Juri Rõkov märkis Sputniku raadiosaates, et katsed gaasijuhtme Nord Stream 2 rajamist peatada olid algusest peale määratud läbikukkumisele. Tema meelest on praegu raske öelda, kas USA hakkab survet avaldama teistele Venemaa projektidele, nagu selleks on näiteks Turkish Streami ehitus. Ta lisas, et esialgu küll miski sellele ei viita.

Nord Stream 2 oli USA jaoks majanduslikust ja poliitilisest vaatevinklist tähtsaks sihtmärgiks seetõttu, et Venemaa jääb Euroopas suurimaks maagasi eksportijaks ja uue kliimaleppte tulemusena suureneb tema tähtsus veelgi.

Ja selles mõttes toimib gaasijuhe riikide omavaheliste suhete hoovana, mis loomulikult Washingtonile ei meeldi.

"Ülejäänud projektides sellist vastastikust seost ja sõltuvust senini veel näha ei ole," sedastas Rõkov.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova juhtis pärast USA sanktsioonide kehtestamist Nord Stream 2 ja Turkish Streami suhtes tähelepanu sellele, et 22 triljoni dollari suuruse riigivõlaga riik keelab teistel oma majandust arendada.

USA rahandusministeerium on teatanud, et Ameerika Ühendriikide sanktsioonid gaasijuhtmete Nord Stream 2 ja Turkish Stream vastu jõustuvad kohe ja et USA nõuab gaasijuhtmeid paigaldavatelt ettevõtetelt selle töö viivitamatut peatamist.

"Ameeriklaste laenudepõhine ideoloogia pole suutnud ülemaailmses konkurentsis vastu pidada, mida USA rahandusministeerium ikka ja jälle uute majanduslike vahistuskäskude väljastamisega kinnitab," kirjutas Zahharova Facebookis. "Varsti käsib ta viivitamatult hingamise lõpetada. Ja paljud ju täidavadki selle käsu," lisas ta.

Rootsi ja Hollandi ühisettevõte Allseas, mis tegeleb peaaegu kogu gaasijuhtme Nord Stream 2 avamere-paigaldusega, on oma töö peatanud. Töö seiskamise põhjustasid ameeriklaste sanktsioonid. Allseas teatas, et ootab USA võimudelt selgitusi sanktsioonide kohaldamise kohta.

Lugege lisaks:

Teema:
Nord Stream 2 (143)
Tagid:
kaubandussõda, sanktsioonid, USA, Nord Stream 2

Peamised teemad