07:26 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Poliitika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
41

Pärast Ameerika sanktsioonide kehtestamist Nord Stream 2 ehitajate vastu on Venemaa sunnitud otsima alternatiivi projektis oma osaluse peatanud Šveitsi torupaigaldusfirmale Allseas.

TALLINN, 23. detsember — Sputnik. Moskval on mitu varianti gaasijuhtme Nord Stream 2 ehituse lõpuleviimiseks pärast seda kui Šveitsi torupaigaldusfirma Allseas peatas oma osaluse projektis USA kehtestatud sanktsioonide tõttu, arvatakse ärilehes „Vzgljad“.

Venemaa neli tegevusvarianti

Üheks kõige tõenäolisematest alternatiividest sõna otseses mõttes "araks löönud" šveitslastele, kes on Nord Stream 2 torusid paigaldanud laevad juba Läänemerelt ära viinud, võib saada Venemaa aktsiaseltsi MRTS torupaigalduspraam „Fortuuna“, mis asub Saksamaal Mukrani sadamas 30 meremiili kaugusel torujuhtme Taani-lõigust.

Kuid, nagu räägitakse, siin on üks "aga": Taani seadused nõuavad, et seda tüüpi laevadele peab olema paigaldatud dünaamilise positsioneerimise süsteem, mis võimaldab hoida laeva automaatselt etteantud asukohas mootorite ja rooliseadmete abil. „Fortuuna“ sellistele nõuetele ei vasta, sest ta on 12-punktilise positsioneerimissüsteemiga ankurdatav praam.

Teiseks variandiks võib saada torupaigalduslaeva „Akadeemik“ Tšerski kaasamine ehituse lõpuleviimisesse. See laev kuulub aktsiaseltsi Gazprom Flot alla ja tal on dünaamilise positsioneerimise süsteem. Kuid „Akadeemik Tšerski“ asub praegu Kaug-Idas Nahhodka sadamas ja tal kuluks tööde tegemise kohta seilamiseks vähemalt kaks kuud.

Pealegi laieneksid Ameerika sanktsioonid sel juhul ka Gazpromile endale ähvardades Venemaa ettevõtte Euroopa gaasiturult välja suruda.

Põhimõtteliselt võib veel proovida teha lobitööd USAs endas, et sanktsioonide kehtestamine Nord Stream 2 vastu lükataks 30 päeva edasi. Ameerika seaduste järgi on see täiesti võimalik ja Šveitsi torupaigaldusfirma Allseas on juba hakanud sellist võimalust uurima.

Õnneks on sellise edasilükkamise pretsedent juba olemas: seda kasutati kunagi oma lepingute täitmiseks ettevõte ExxonMobil ja Iraani nafta ostjad.

Ideaalseks väljapääsuks võib saada Hiina abi: sellel riigil on kombeks Ameerika sanktsioone eirata. Nii näiteks aitas just nimelt Hiina laev ehitada "energiasilda" Kubanimaalt Krimmi vaatamata rahvusvahelistele piirangutele, mis puudutavad majandustegevust Krimmis.

Kuid Hiina asub Läänemerest üsna kaugel, mis toob kaasa lisakulud sealsete laevade kohaletoomise eest.

Nord Stream 2 saab ikkagi valmis

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et ettevõte Nord Stream 2 on tõotanud Vene–Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2 ehituse 2020. aastal lõpule viia.

21. detsembril allkirjastas USA president Donald Trump sõjalise eelarve kohustades oma administratsiooni kehtestama sanktsioonid Nord Stream 2 ja Turkish Streami ehituse töövõtjate vastu. Pärast seda teatas Šveitsi ettevõte Allseas, kes paigaldab NS 2 torusid, ehitustööde poolelijätmisest Taani territoriaalvetes.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas, et Nord Stream 2 projekt saab ikkagi valmis vaatamata kõigile olemasolevatele ohtudele.

"Esiteks olen ma kindel, et eurooplased saavad aru oma ärihuvidest. Teiseks on nad huvitatud pikaajalise energiajulgeoleku tagamisest."

"Kolmandaks on neid kahtlemata alandatud. Selliseid sõnu on ikkagi kostnud, muuhulgas Berliinist, ja see näitab, et meie Euroopal partneritel on veel eneseväärikus alles," ütles ta.

Lugege lisaks:

Teema:
Nord Stream 2 (143)
Tagid:
USA, Euroopa, Venemaa, Nord Stream 2

Peamised teemad