12:04 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
14

Eesti võimud avaldavad Sputnik Eesti töötajatele survet Briti kuraatorite korraldusel, teatas kõrgelseisev allikas Moskvast. Venemaa, kinnitas ta, ei jäta Briti poole tegevusele vastamata.

TALLINN, 26. detsember — Sputnik. Venemaa ei jäta vastamata mitmetele Briti poole agressiivsetele tegudele Venemaa meedia, sealhulgas Sputnik Eesti suhtes. Eesti Sputniku toimetuse töötajate survestamise taga seisavad just nimelt Briti kuraatorid, teatas kõrgelseisev allikas Moskvast.

"Eesti võimude tegevuse taga Sputniku tagakiusamisel seisavad Briti kuraatorid," ütles ta kommentaaris RIA Novostile.

Allika sõnul on Suurbritannia võimud viimasel ajal rakendanud Venemaa meedia suhtes mitmeid agressiivseid meetmeid: "Vene väljaande erikorrespondent sunniti Londonist lahkuma, Vene ajakirjanikule ei antud Suurbritannias töötamiseks viisat, paljusid Vene korrespondente keeldutakse akrediteerimast üritustele, raskendatakse meelega nende tööd."

Agentuuri vestluskaaslane kinnitas, et kõik need teod võetakse arvesse "vastumeetmete rakendamisel Briti meedia suhtes Venemaal".

Suurbritannia, nagu on kirjutanud Sputnik Eesti, on varemgi üles näidanud huvi "õige", läänemeelse inforuumi kujundamise vastu Balti riikides. Näiteks 2017. ja 2018. aastal korraldasid Briti Nõukogu (British Council) ja Noorte Nõukogu üheskoos Eesti noortele "väärinfo äratundmise" kursused.

Riias asuv Balti Meediauuringute Keskus (Baltic Centre for Media Excellence) tegi aga 2018. aastal Briti luurele salajase uuringu Balti riikide venekeelse elanikkonna meelsuse kohta. Briti saatkond Eestis keeldus seda dokumenti kommenteerimast viidates selle konfidentsiaalsele iseloomule.

Varem on Briti väljaanne The Guardian teatanud, et Suurbritannia valitsus on rahastanud mitmeid projekte, mis on suunatud Vene info mõjule vastu seismiseks.

Teise Briti väljaande Observer andmetel oli raha eraldatud Briti konfliktide, stabiilsuse ja julgeoleku fondist (Conflict, Stability and Security Fund — CSSF), mille kogumaht on ligi miljard naelsterlingit.

Ligi miljon naela on Briti valitsus eraldanud nende meetodite analüüsimiseks, millega London saaks mõjutada Läti, Leedu ja Eesti venekeelseid rahvusvähemusi. Tavaks on saanud ka "eriti silmapaistvate" Venemaa ajakirjanike kutsumine Suurbritanniasse "temaatilistele ringreisidele", millele on eraldatud ligi 80 000 naela.

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

2019. aasta sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi ennenägematu surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Sellise ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata. 

Venemaa president Vladimir Putin on Sputnik Eesti olukorda kommenteerides teatanud, et Venemaa võimud teevad kõik selleks, et toetada Sputniku tööd teistes riikides. Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Lugege lisasks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tagid:
surve, ajakirjandus, Venemaa, poliitik, Suurbritannia, Eesti, Sputnik Eesti

Peamised teemad