22:35 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
41

Mitmete maade ajakirjanikud liitusid kampaaniaga Sputnik Eestis töötavate kolleegide toetuseks, keda ähvardatakse kriminaalvastutusega, kui nad alates 1. jaanuarist 2020 ei katkesta koostööd rahvusvahelise teabeagentuuriga Rossija Segodnja.

TALLINN, 26. detsember — Sputnik. Mobiilivideoga #СпутникСила (SputnikJõud), mille avaldas portaali Sputnik Eesti toetuseks rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja tegevjuht Kirill Võšinski, on liitunud kolleege mitmetest maadest.

Mobiilivideo #СпутникСила sümboliks sai kollast firmavärvi sangpomm ingliskeelse kirjaga "Got You Covered!" ("Te olete kaitstud!").

Endine RIA Novosti Ukraina peatoimetaja Kirill Võšinski on oma nahal tunda saanud kõiki Kiievi õigusliku ülekohtu "võlusid". Istunud oma töökohustuste täitmise eest Ukraina vanglates kokku 15 kuud, mõistab ta nagu mitte keegi teine taolise Eestis lindpriiks kuulutatud ajakirjanike toetamise vajalikkust.

Võšinski ütles, et kui ajakirjanik on võimude surve all, pole tähtis, mis vormis see surve väljendub: kas vahistamise ohuna või vahistamise endana.

"Kuid just nimelt see surve võimaldab end kokku võtta, keskenduda ja teadvustada, mida sa teed ja miks. Meie Eesti kolleegid ja kõik teised saavad suurepäraselt aru, miks neid rõhutakse, seetõttu on toetus nende jaoks eriti oluline," ütles ta.

Võšinski rõhutas, et ei taha, et kõike toimuvat võetaks liiga traagiliselt, mistõttu toetuskampaanias endas on kübeke huumorit ja irooniat. "Kolleegid, me saame teie nimel jagu kõigist raskustest," pöördus ta Sputnik Eesti töötajate poole.

Veidi varem oli Rossija Segodnja avalike suhete juht Pjotr Lidov-Petrovski pärast Sputnik Eesti toimetuse olukorra põhjalikku kommenteerimist väljendanud lootust, et üheskoos ületatakse kõik raskused.

"Me oleme hiiglaslik rahvusvaheline organisatsioon, kes ei lase omadele liiga teha," teatas ta.

Esimeste seas liitus Võšinski algatatud spontaanse mobiilivideoga agentuuri välismaise ringhäälingu juht Tural Kerimov.

Toetussõnadega pöördus Eesti kolleegide poole ajaloolane ja publitsist Armen Gasparjan.

"Terve Sputnik Eesti kollektiiv on sattunud Eesti võimude tohutu surve alla. Neid ähvardab ainuüksi Sputniku kasuks töötamise eest alates 2020. aasta jaanuarist kriminaalvastutus. Midagi sellist pole kusagil mujal Euroopas. Kuid kolleegid Eestist peavad mõistma, et nad ei jää kunagi üksi," ütles ta.

Mobiilivideoga on liitunud teabeagentuuri hispaania-, hiina- ja ingliskeelse uudisvoo korrespondendid.

Saanud teada tavatust kampaaniast, liitus sellega ka Sputniku lähivälismaa juht Andrei Blagodõrenko.

Sputnik Leedu peatoimetaja Marat Kasem, kes ei tunne sõnavabaduse olukorda "demokraatlikus" Euroopas mitte ainult kuulu järgi, tervitas oma kolleege ja soovis, et nad sellele katsumusele lihtsalt vastu peaksid.

"Võtke seda kui trenni. Kujutage ette, et elu on teile valmis seadnud sellise seiklusmängu. Te saate sellega hakkama ja edaspidi läheb kõik ainult paremaks. Me oleme koos. Me oleme jõud. Meie päralt on tõde," ütles ta.

Ka Sputniku lähivälismaa direktsiooni noored on mõttes kolleegidega Sputnik Eestist!

Oma toetust on väljendanud araabiakeelse uudisvoo toimetaja-tõlkija Miari Mustafa Ahmad ja pärsiakeelse uudisvoo peatoimetaja Reslan Gala Hassan.

Rossija Segodnja poliitikavaatleja Vladimir Kornilov teatas Sputnik Eesti ümber valitsevat olukorda kommenteerides, et see on tekitanud tal tõelise šoki. Oleks arvanud, et viimastel aastatel on kõik juba harjunud Venemaa ajakirjanike suhtes tekitatavate segadustega, kuid seda, et ajakirjanikke on hakatud ähvardama kriminaalvastutusega ainuüksi oma meediaväljaandes töötamise eest, tähendab, et laeva keres on auk. Tema sõnul on valjuhäälsed jutud lääne sõnavabadusest, demokraatiast ja sõltumatust meediast osutunud tegelikkuses sisutühjaks.

"Ma olen sügavalt nördinud selle ülekohtu üle, mida tehakse meie kolleegide suhtes, ja loodan väga, et Eesti võimud saavad sõnavabaduse asjad oma riigis korda," ütles Vladimir Kornilov.

Oma sangpommi tõstis Sputnik Eesti toetuseks ka Baltnewsi juht Andrejs Starikovs ja Sputnik Tadžikistani korrespondent Ruben García.

Oma solidaarsust Sputnik Eestiga on väljendanud ka kolleegid Sputnik Kõrgõzstanist...

ja Sputnik Gruusiast.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas portaali töötajad on saanud Politsei- ja Piirivalveametilt kirja otsese ähvardusega, et kui nad enne 1. jaanuari 2020 ei katkesta suhteid Rossija Segodnjaga, algatatakse nende vastu kriminaalasi.

Venemaa president Vladimir Putin on Sputnik Eesti olukorda kommenteerides teatanud, et Venemaa võimud teevad kõik selleks, et toetada Sputniku tööd teistes riikides. Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Lugege lisaks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tagid:
toetus, ajakirjandus, Rossija Segodnja, poliitika, ähvardus, Eesti, Sputnik Eesti

Peamised teemad