08:59 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
22

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kutsus kõiki, kes pole jäänud ükskõikseks Eesti võimude surveavalduste suhtes Sputniku kohalikule agentuurile ühisrindena üles astuma. Oma solidaarsuse kinnituseks korraldas ta infotunni Sputniku vesti kandes.

TALLINN, 26. detsember — Sputnik. Nii Sputnik Eesti toimetuse enese kui ka tema töötajate vastu on riigi ametivõimude poolt käimas tõeline tagakiusamine, mis on lubamatu. Nõnda ütles Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova oma tavakohasel pressikonverentsil. Kogu ürituse viis ta läbi Sputniku logoga vestis, väljendades sedasi solidaarsust toimetusega.

"Mis tunne oleks olla nüüd nende töötajate asemel, kes selle asemel, et pühadeks ettevalmistusi teha ja samas korralikult oma töökohustusi täita, mõtlevad oma tulevikule, rikkumata seejuures, rõhutan, et mitte ühtegi seadust?" ütles Zahharova.

Ka briifingule tulnud ajakirjanikel oli võimalik samasugused vestid Venemaa välisministeeriumi konverentsisaali sissepääsu juures selga saada.

Nagu Zahharova rõhutas, on Sputniku kaitseks välja astunud nii rahvusvahelised organisatsioonid kui kutsealased struktuurid ja "me pidasime vajalikuks pöörata sel päeval sellele probleemile erilist tähelepanu, kuna tegemist on tõelise probleemiga meie Euroopa mandril."

"Kui riik peab end ustavaks euroopalikele väärtustele, mis on kirjas paljudes Euroopa Nõukogu, OSCE ja paljudes teistes rahvusvahelistes õigusaktides, tuleb tal neid järgida. Mis tahes kujul hirmutamine ja surveavaldused meediakanalile mis ei riku seadusi ega kutse-eetikat, on lubamatud," nentis ta.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja kutsus kõiki kaastundlikke üles ühtse rindena esile astuma: "Meil kõigil on aeg ühtse rindena esile astuda ja näidata, et kõnealune käitumine on lubamatu."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

2019. aasta sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi ennenägematu surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Sellise ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Venemaa president Vladimir Putin on Sputnik Eesti olukorda kommenteerides teatanud, et Venemaa võimud teevad kõik selleks, et toetada Sputniku tööd teistes riikides.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Eesti võimud avaldavad Sputnik Eesti töötajatele survet Briti kuraatorite korraldusel, teatas kõrgelseisev allikas Moskvast. Venemaa, kinnitas ta, ei jäta Briti poole tegevusele vastamata.

Lugege lisaks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tagid:
sõnavabadus, surve, Eesti, Venemaa välisministeerium, Maria Zahharova, Sputnik Eesti

Peamised teemad