14:42 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
34

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

TALLINN, 26. detsember — Sputnik. Venemaa Föderatsiooninõukogu rakendab tundlikke vastumeetmeid, juhul kui Eesti jätkab Sputnik Eestile surve avaldamist. Seda teatas Venemaa silmapaistev poliitik, diplomaat, Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko, edastas RIA Novosti.

"Me loodame väga, et Eesti siiski peatab selle ennekuulmatu seadusevastase kampaania ja muudab meelt. Vastasel juhul rakendame me tingimata adekvaatseid vastumeetmeid, mis osutuvad küllalt karmideks, sest niisuguste sammudega, massiteabekanalite ahistamisega leppida oleks lihtsalt lubamatu. Need meetmed osutuvad kindlasti küllalt tundlikeks," rõhutas Matvijenko ajakirjanikele.

Spiikri sõnul jätavad kõnealused sammud Sputnik Eesti suhtes kahtlemata oma negatiivse jälje Venemaa ja Eesti vahelistesse suhetesse:

"Ma tahaksin loota, et Eestil on ikkagi olemas teatav suveräänsus ja sellised Sputnikut puudutavad avaldused langesid lihtsalt kokku Suurbritannia peaministri Boris Johnsoni visiidiga Eestisse."

Föderatsiooninõukogu saatis neljapäeval, 26. detsembril kirjad OSCE esindajale meediavabaduse küsimustes Harlem Dézirile ja Euroopa Nõukogu inimõiguste volinikule Dunja Mijatovićile kirja, kutsudes neid üles mõjutama Eesti ametivõime, et nad lõpetaksid katsed agentuuri Eesti Sputnik töötamist piirata.

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

2019. aasta sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi ennenägematu surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Sellise ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Venemaa president Vladimir Putin on Sputnik Eesti olukorda kommenteerides teatanud, et Venemaa võimud teevad kõik selleks, et toetada Sputniku tööd teistes riikides.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Eesti võimud avaldavad Sputnik Eesti töötajatele survet Briti kuraatorite korraldusel, teatas kõrgelseisev allikas Moskvast neljapäeval, 26. detsembril. Venemaa, kinnitas ta, ei jäta Briti poole tegevusele vastamata.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kutsus kõiki, kes pole jäänud ükskõikseks Eesti võimude surveavalduste suhtes Sputniku kohalikule agentuurile ühisrindena üles astuma. Oma solidaarsuse kinnituseks korraldas ta infotunni Sputniku vesti kandes.

Lugege lisaks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tagid:
sõnavabadus, Eesti, poliitika, Vene föderatsiooninõukogu, Valentina Matvijenko, Sputnik Eesti

Peamised teemad