14:55 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
10

Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko nimetas USA sanktsioone Nord Stream 2 vastu absurdi tipuks ja majandussõjaks. Vastavad ametkonnad töötavad välja vastumeetmeid ja seda mitte üksnes Venemaal, ütles Föderatsiooninõukogu spiiker.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. USA president Donald Trump kirjutas 20. detsembril alla 2020. aasta riigikaitse eelarvele, kus on sätestatud sanktsioonid gaasijuhtmete Nord Stream 2 ja Turkish Stream vastu.

USA on nõudnud neid gaasijuhtmete paigaldavatelt ettevõtetelt ehitustööde viivitamatut peatamist. Gaasijuhtme Nord Stream 2 paigaldamisega tegelev firma Allseas ongi juba töö peatanud.

Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko nimetas USA sanktsioone Nord Stream 2 vastu absurdi tipuks ja majandussõjaks, edastab RIA Novosti.

"See, mis on juhtunud, on juba tõeline absurdi tipp, kui rakendatakse sanktsioone kaugel Euroopas asuva majandus- ning taristuprojekti vastu. Need sanktsioonid on kantud USA kaitse-eelarvesse, seega Ameerika Ühendriikide sõjalisse eelarvesse. See tähendab, et tolle eelarveartikli najal hakatakse NATO liikmesriikide vastu võitlust pidama," lausus Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko pressikonverentsil.

Tema sõnul on sihiks võetud järgida USA majandushuve.

"On saanud veelgi ilmselgemaks, et sanktsioonid, mida Ameerika Ühendriigid rakendavad, kujutavad endast majandussõdu. Need sanktsioonid on suunatud Ameerika Ühendriikide jaoks konkurentsieeliste loomisele. Tegemist on ainult omaenese huvide järgimisega. Ja nüüd on juba kõik maskid maha võetud. Nüüd saab päris avalikult kõnelda sellest, mis maailmas toimub," nentis Matvijenko.

"Kui seda tehti ainult Venemaa vastu, olid kõik vait, aga kui nüüd Nord Stream 2 vastu sanktsioonid kehtestati, kuulutavad Saksamaa poliitikud, et säärane jõhker sekkumine Euroopa riikide ettevõtmistesse on lubamatu," lisas ta.

Spiiker tuletas meelde, et USA kaitse-eelarvesse on sisse arvatud ka sanktsioonid Venemaa, Hiina, Türgi ja Euroopa Liidu vastu. "Mitte mingisuguste põhjendustega, mitte mingi loogikaga peale arusaadavate eesmärkide seda seletada ei saa," leiab Föderatsiooninõukogu spiiker.

Venemaa valmistab ette vastust sanktsioonidele Nord Stream 2 suhtes

Valentina Matvijenko teatas, et Venemaa ametkonnad töötavad välja vastumeetmeid ameeriklaste sanktsioonidele Nord Stream 2 suhtes. Ta meenutas, et asjakohase reageeringu vajalikkusest on teatanud ka Euroopa Liit.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Максим Блинов

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et reedel, 20. detsembril allkirjastas USA president Donald Trump riigikaitse eelarve, misjärel rahandusministeerium teatas, et USA sanktsioonid gaasijuhtmete Nord Stream 2 ja Turkish Stream vastu jõustuvad kohe ja et Washington nõuab neid paigaldavatelt ettevõtetelt ehitustööde viivitamatut peatamist.

Rootsi ja Hollandi ühisettevõte Allseas, mis tegeleb peaaegu kogu gaasijuhtme Nord Stream 2 avamere-paigaldusega, on oma töö peatanud. Töö seiskamise põhjustasid ameeriklaste sanktsioonid. Allseas teatas, et ootab USA võimudelt selgitusi sanktsioonide kohaldamise kohta.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Projekt Nord Stream

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks: 

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Nord Stream 2
Tagid:
majandus, poliitika, sanktsioonid, Venemaa, USA, gaasijuhe, Nord Stream 2

Peamised teemad