12:36 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
0 0

Austria endine välisminister Karin Kneissl leiab, et tundmata huvi Venemaa presidendi poolt juba 2001. aastal avaldatud mõtete vastu Venemaa ja Euroopa koostööst on Euroopa asjatult aega raisanud.

TALLINN, 27. detsemver — Sputnik. Selle asemel, et võtta vastu president Vladimir Putini julge idee Venemaa ja Euroopa partnerlusest, on Euroopa eelistanud niisama aega raisata – ja see on kahetsusväärne, leiab Austria endine välisminister Karin Kneissl.

Jutt käib ettepanekuist, mille Venemaa riigipea esitas Saksamaa Bundestagis kohe pärast 2001. aasta 11. septembril toimunud terrorirünnakut. Siis osutas ta eeskätt sellele, et kuigi Venemaa ise ei ole Euroopa Liidu suurriik, ei langeta Euroopa oma tähtsamaid otsuseid endiselt ilma tema osaluseta.

Ajalehe Komsomolskaja Pravda sõjalise vaatleja, erupolkovnik Viktor Baranets
© Фото : из личного архива Виктора Баранца

Рutin kutsus üles loobuma külma sõja šabloonidest ja saama julgeoleku vallas võrdväärseteks partneriteks – seda nii Euroopa kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Kneissli sõnul avaldas Putini sõnavõtt talle sügavat muljet.

"Nendele plaanidele, ideedele, mida ta Saksamaa parlamendile ja ühtlasi kogu Euroopale ette pani, ei suutnud tookord keegi vajalikul määral reageerida," nentis Austria endine välisminister RIA Novosti projekti raames, mis sai pühendatud Venemaa presidendi võimuletuleku 20. aastapäevale.

Kneissli hinnangul on see kahetsusväärne – astus ju Putin oma kõnega, oma ettepanekutega "pika sammu edasi". Endine minister nimetas Venemaa riigipead julgeks ja kahetses, et tema ideed ei ole Euroopas toetust leidnud.

"Selle asemel et seda värsket mõtet kuulda võtta, oleme vaid asjatult aega raisanud," lausus ta.

Vladimir Putin ise ütles juba filmis "Maailmakord 2018", et tema poolt 2001. aastal välja pakutud idee Venemaa ja Euroopa koostööst võttis omaks Saksamaa LV omaaegne liidukantsler Helmut Kohl, kui ta osales läbirääkimistel Peterburi linnapea Anatoli Sobtšakiga. Venemaa riigipea sõnul ei ole tema enda seisukoht selles küsimuses muutunud.

Lugege lisaks: 

 

Samal teemal

Putin kommenteeris Macroni Euroopa-armee ideed
Isegi hiinlased hääletaksid Putini poolt
Kas Putin unistab Euroopa Liidu lammutamisest?
Lääne meedia: mis on Putin Venemaast 2019. aastaks teinud
Tagid:
poliitika, Saksamaa, Euroopa, Austria, Venemaa, Vladimir Putin, Karin Kneissl

Peamised teemad