04:56 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
21

Solidaarsust Sputnik Eesti toimetuse töötajatega, keda võimud ähvardavad kriminaalvastutusega, on väljendanud tuntud Itaalia heategija Ennio Bordato.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Kuni Euroopa Liidu juhtorganid jätkavad häbiväärset vaikimist, peavad tavalised eurooplased välja astuma ajakirjandus- ja infovabaduse kaitseks, teatas Itaalia heategevusorganisatsiooni Aiutateci a Salvare i Bambini (Aidake Meil Päästa Lapsed) president Ennio Bordato Sputnik Eesti survestamist kommenteerides.

Эннио Бордато
© Фото : AVRVM
Ennio Bordato

"Ma väljendan kõige täielikumat solidaarsust kõigi Sputnik Eesti ajakirjanike ja töötajatega. Balti riikide valitsustele omane russofoobia tase on lubamatu. Sellal kui Euroopa Liit vaikib häbiväärselt edasi, peavad vabad Euroopa kodanikud kuuldavale tooma oma hääle "demokraatlikus" Eestis jalge alla tallatud ajakirjandus- ja infovabaduse kaitseks. Täna oleme meie kõik Sputnik Eesti," kirjutas Bordato toimetusele saadetud kirjas.

Võimude surveavaldus Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi ennenägematu surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Hiljem saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.
Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Venemaa riigipea Vladimir Putin on Sputnik Eesti olukorda kommenteerides teatanud, et Venemaa võimud teevad kõik selleks, et toetada Sputniku tööd teistes riikides.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Sel nädalal sai selgeks, et Eesti võimud avaldavad Sputnik Eesti töötajatele survet Briti kuraatorite korraldusel. Sellest teatas kõrgelseisev allikas Moskvast neljapäeval, 26. detsembril. Venemaa, kinnitas ta, ei jäta Briti poole tegevusele vastamata.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kutsus kõiki, kes pole jäänud ükskõikseks Eesti võimude surveavalduste suhtes Sputniku kohalikule agentuurile ühisrindena üles astuma. Oma pressikonverentsi viis ta läbi Sputniku logoga vestis, väljendades sedasi solidaarsust toimetusega.

Telekanali Rossija-24 ajakirjanikud esitasid Eesti võimudele üleskutse jätta kohaliku Sputniku toimetuse survestamine. Oma pöördumise Eesti võimude poole tegid nad vene ja eesti keeles: "Руки прочь от Sputnik. Käed eemale Sputnikust!"

Lugege lisaks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tagid:
Eesti, poliitika, Venemaa, Itaalia, sõnavabadus, Sputnik Eesti

Peamised teemad