13:18 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
20

Gorlovka linna lähedal algas kinnipeetute vahetamine Ukraina võimude ning tunnustamata Donetski ja Luganski rahvavabariikide vahel.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Vangide vahetamise protsess Kiievi ja Donbassi rahvavabariikide vahel, mille vajalikkusest on mõlemad konflikti osapooled pikalt ja palju rääkinud, on lõpuks alanud. Sellest on saanud esimene vahetus pärast kahte aastat, teatas RIA Novosti.

Ajaloolise sündmuse kohaks valiti Gorlovka linna ümbrus, mis sõjalise vastasseisu ajal Donbassis on sisuliselt muutunud „piirilinnaks“.

Esialgsete kokkulepete kohaselt pidi Kiiev loovutama 87 Donbassi sõltumatuse pooldajat ja saama vastu 55 oma jõustruktuuride esindajat. Hiljem teatasid DRV ja LRV võimud, et annavad Ukrainale üle 80 jõuametkondade töötajat.

Омбудсмен ДНР Дарья Морозова
© Фото : официальный сайт ДНР
DRV ombudsman Darja Morozova

Ombudsman Darja Morozova sõnul ei soovinud mitte kõik vangid vahetuse käigus teisele poole minna.

Muuhulgas teatati Ukraina Peaprokuratuurist, et kohtuprotsess 2014. aasta Maidani tulistamiste asjas endiste eriüksuse Berkut võitlejate üle, kes kuuluvad Donbassis väljavahetamisele, jätkub pärast neile seatud tõkendite muutmist. „Nad peavad täitma kohtu pandud kohustusi, muuhulgas ilmuma esimese kutse peale kohtusse,“ teatati peaprokuratuurist.

Обмен военнопленными между ДНР, ЛНР и Украиной в Донецкой области
© REUTERS / POOL
Sõjavangide vahetus DRV, LRV ja Ukraina vahel Donetski oblastis

Ukraina õiguskaitseorganid on teatanud, et kui süüdistatavad ei täida oma kohustusi, kuulutab kohus nad tagaotsitavaks. Pärast nende tagaotsitavaks kuulutamist võidakse teha otsus menetleda kriminaalasja tagaselja.

Endiste „berkutlaste“ kaasamine vangide vahetusse sattus ohtu seoses Ukraina radikaalide massiliste protestidega, kes piirasid ümber uurimisisolaatori hoone, milles neid hoiti.

Обмен военнопленными между ДНР, ЛНР и Украиной в Донецкой области
© Sputnik / Валерий Мельников
Sõjavangide vahetus DRV, LRV ja Ukraina vahel Donetski oblastis

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 10. detsembril kohtumisel Pariisis „Normandia neliku“ riikide liidrid Vladimir Putin, Angela Merkel, Emmanuel Macron ja Volodõmõr Zelenskõi kutsusid Kontaktgruppi üles tagama kinnipeetavate vahetuse valemi „kõik kõigi vastu“ järgi enne aasta lõppu ja tagama Punasele Ristile „täielik ja tingimusteta juurdepääs kõigile kinnipeetavatele“.

Lugege lisaks:

Tagid:
Donetski RV, Luganski RV, vangidevahetuslepe, Kiiev, Donbass

Peamised teemad