09:44 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Poliitika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
0 0

Suurbritannia peab otsustama, kas lasta Huaweil järgmise põlvkonna mobiilside jaoks seadmeid tarnida ja seda võidakse teha juba järgmise kuu jooksul.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Briti julgeolekujuhid on andnud nõusoleku plaanidele lubada Huaweil pakkuda 5G taristu tarvis "perifeeriaseadmeid", Ameerika Ühendriikide survest hoolimata, vahendab the Daily Mail.

Ajaleht tsiteerib kõrgemat ametnikku julgeolekuallikaist, öeldes, et "tasakaal riikliku julgeoleku ja Ühendkuningriigi majandusliku kasu vahel on miski, mida me säilitada suudame".

Aprillikuus toimunud Riikliku Julgeolekunõukogu infolekke käigus ilmnes, et Huaweil lubatakse varustada tulevasi 5G võrke vähemtundlike osade, näiteks antennidega, kuid ettevõte jäetakse "tuumiktaristu" tarnetest välja. 

Sellest ajast alates on Ühendkuningriik oma otsuse langetamist edasi lükanud. Nii Rahvuslikus Julgeolekunõukogus kui ka parlamendis arutatakse seda järgmisel kuul. Valitsus pole veel omapoolset ametlikku kinnitust andnud.

Ameerika Ühendriigid on juba enam kui aasta vältel survestanud Ühendkuningriiki ja teisi liitlasi spionaažihirmude tõttu Huaweid 5G võrkudest välja jätma. Ameerika luurekogukond usub, et ettevõte võiks konkureerivatelt riikidelt tundlikke andmeid varastada ja need Hiina valitsusele üle anda.

Huawei rõhutab, et ta on valitsusest sõltumatu, ehkki tunnistab, et saab neilt mõningat "seadusandlikku tuge". Ettevõte on kinnitanud valmisolekut allkirjastama võõrriikidega "spioneerimist keelavaid" lepinguid, et teise poole muret leevendada.

Siiski on mitmed riigid, sealhulgas USA, Austraalia, Jaapan, Uus-Meremaa ja Eesti Hiina tehnoloogiahiiglase oma 5G võrkudes blokeerinud.  Teised aga, sealhulgas Saksamaa ja Prantsusmaa, on keelu järgimisest keeldunud, samal ajal kui Kanada alles uurib, kuidas ettevõttesse suhtuda.

Ericssoni logo
© AFP 2019 / JONATHAN NACKSTRAND

Suurbritannia peaminister Boris Johnson peab oma arvamuse Huawei suhtes veel avalikuks tegema, kuigi tema viimane seisukohavõtt selles küsimuses ei olnud kuigi optimistlik.

Sel kuul NATO juhtide kohtumisel kõneldes ütles Johnson, et "me ei saa kahjustada oma elutähtsaid riiklikke julgeolekuhuve ega halvendada meie võimalusi teiste "Five Eyes" julgeolekupartneritega koostööd teha. See on peamine kriteerium, mis määrab meie otsuseid Huawei suhtes".

Suurbritannia luureagentuuri GCHQ koosseisu kuuluv Riiklik küberturbekeskus jõudis aasta alguses järeldusele, et kõiki Huaweist tulenevaid riske Ühendkuningriigi telekommunikatsiooniprojektides, sealhulgas ka 5G taristu ehitamisel, on võimalik hallata.

Lugege lisaks:

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Google blokeerib Huaweid ja see on alles algus
Tagid:
kaubandussõda, Huawei, Hiina, USA

Peamised teemad