08:05 18. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0835
  • RUB68.7554
Kinnisvara
lühendatud link
11181

Suisa muinasjutt: midagi ei tee aga raha muudkui tuleb. Kuidas nii saab? Peaasi, kui on, kes üleval peab. Heas mõttes. Tohoh, ütleb kadepunn, kas Lätil on siis raha ülearu? Praegu ehk ei ole aga tööd me ka teha ei taha.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik, Läti

Mõned noored riigid on nagu kuldne noorus. Ollakse veel üsna noored aga kõik eluks vajalik on juba olemas: i-phone viimane mudel, auto ja nii edasi. Näevad välja nagu oleksid edukad. Vaatavad teiste, mitte nii edukate peale põlgusega. Ei voola teie soontes sinist verd, nii et rügage aga.

Siin on tähtis mitte lasta endale külje alla pugeda. Kas paistab äge? No ja polegi siin midagi pikalt uurida, muidu tuleb välja, et polegi ideaalne. Alguses pannakse tähele, et selles särgis on juba nähtud, siis tuleb välja, et rahagi pole iga kord välja käia. Ja mis peamine, kui jutt peaks töötegemisele ja palgale minema. Segased vastused ja soov juttu mujale viia ärgitab vaid liigset uudishimu.

Lõppude lõpuks peab igaühel, kes pingutab selle nimel, et kellenagi näida, olema õigus mitte vastata küsimusele, kes ta tegelikult on. Muidu kaotab asi mõtte. No heakene küll, isa ja ema annavad mulle raha. Kas sa tahtsid seda teada? Auto ostmiseks võtsin laenu, kontor pole ka minu oma ja tööga raha teenida ma ei oska. Oskan vaid sõnu teha ja needki ei käi minu kohta.

Läti paistab ühelt poolt — idast, üsnagi ligitõmbav. Hilbud on ägedad, nutitelefon on ka enam-vähem, mida veel sõpruse sobitamiseks vaja on. Kuid sel teie Shengeni ja interneti ajastul on paljud umbusklikuks muutunud. Eriti need, kes vene avala hinge lihtsameelsuses otsustasid sellesse vaiksesse sadamasse panustada. Ja nüüd laiautavad käsi, miks küll raha vähehaaval ära kaob ja kasumit ei tule ega tule. Isagi väikest mitte.

Nüüd siis ütles president Raimond Veijonis: "Me oleme tähele pannud, et niipea, kui EL fondide raha juurdevool väheneb, järgneb kohe sisemajanduse kogutoodangu langus. See aga tähendab, et oma majandust meil polegi."

Taat annab ju raha, said ikka kõik aru? Oh sind, presidenti küll, oli siis seda nüüd vaja? No ja mis siis, et oli ette teada, oleks võinud veel mõne ajagi suu kinni hoida. Aga ei, pidi ikka välja ütlema. Ja tüdrukud panidki ajama. Kõik ju arvasid, et on andeks poiss ja mõistus peas, kuidas sa nüüd sellisega teiste sekka lähed.

Riigil on aga vedanud, et osa patrioote ei heida kunagi meelt. Et polegi oma majandust? Milleks, kui on olemas võõras ja veel milline, puha Euroopa värk. Võib lakke sülitada, raha tuleb nagunii. Otsustage ise: mida tahab edumeelne ühiskond? Ühiskond tahab palju saada. Heakene küll aga see pole peamine. Selleks, et raske tööga palju teenida, pole mõistust vaja. Selliseid ei panda eriti tähele, neil on tööd nii palju, et väljanägemise eest pole aega hoolitseda. Ja väljas käia pole neil samuti aega.

Õige mees tööd ei tee, see on peamine. Kui tööd ei tee, on aega küll ja veel. Ja need, kes tööd teevad, need kadestavad. Nii et ideaalne variant on, kui midagi ei tee aga raha on, et pane või katust. Peaasi, kui on, kes üleval peab. Mõni kadepunn võib küsida, kas Lätil on siis raha ülearu? Praegu tegelikult ei ole. See-eest see raha, mis on, on võõras. Palju raha teenida riik veel ei oska aga töö tegemine on juba meelest läinud. Nii et võtke õppust, pooletoobised.

Tagid:
nutitelefon, fond, Raimonds Vējonis, EL, Läti

Peamised teemad