06:25 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Kinnisvara
lühendatud link
8620

Eesti mitme piirkonna korteriturul on hinnad laes ja seda nii linnades kui ka linnalähedastes piirkondades - hinnatõusu lükkavad tagant uusarenduste üha kasvav maht ja madalad intressimäärad

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Kui kümme aastat tagasi kinnisvarabuumi ajal oleks Tartu kesklinnas väikese kahetoalise korteri saanud umbes 40 000 euro eest, siis nüüdseks maksavad samasugused korterid pea kaks korda rohkem ehk umbes 75 000 eurot, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale".

Eestimaalased loodavad pensionipõlves kinnisvarale ja lastele >>

"Hindade tõusu on tõesti märgata, seda võib seostada ilmselt eelkõige elanike üldise elujärje paranemise ja palkade tõusuga, mis võimaldab omakorda võtta paremini pangalaenu kodu ostmiseks, mis on ka omakorda päris soodsatel tingimustel," rääkis kutseline maakler Marina Marinina.

LVM kinnisvara juhatuse liige Ilmar Saksin märkis, et praegused ostjad eelistavad võimalusel uut kodu.

Siim Kallas
© Sputnik / Вадим Анцупов

2017. aastal tehti Tallinnas korteritega 9759 tehingut, mis on 6,5 protsenti rohkem kui aasta varem, korterite ruutmeetri hind kerkis keskmiselt 7,6 protsenti, vahendas Sputnik Eesti kuu alguses. 

1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri sõnul läks aasta lõpus, detsembris, Tallinna korteritega lahti tõeline möll.

"Toimus palju korporatiivtehinguid, millega vormistati ümber terveid arendusi ning ka eraisikud tahtsid kodu veel vana aasta sees ära osta," ütles Vahter.

Kinnisvarafirma juhte süüdistatakse kelmuses >>

Ta lisas, et detsembris müüdi Tallinnas eelmise kuuga võrreldes lausa 39 protsenti rohkem kortereid ning ruutmeetri hind tõusis 12 protsenti, 1960-euroni.

"Keskmist hinda tõstsid kõige rohkem tehingud uute ja kallimate korteritega. Samas kerkisid ka vanemate korterite hinnad, näiteks Mustamäel aastaga keskmiselt kuus protsenti. Vanematest kasvas pigem kehvemas seisus korterite nõudlus ja hind, sest paljud väikeettevõtjad otsivad võimalikult odavat ja räämas pinda, mis peale remonti edasi müüa," kommenteeris Vahter.

"2018. aastal tehingute arv pigem kasvab veelgi, kuid samas ka konkurents, sest valmimas on tuhandeid uusi kortereid," lisas Vahter.

Reformierakonna auesimehe ja Viimsi vallavanema Siim Kallase sõnul tuleb üle vaadata kohalike omavalitsuste rahastuspoliitika ning ka kaaluda kinnisvara maksustamist, vahendas Sputnik Eesti kuus keskel.

Kui pettur on ettemaksu kätte saanud, siis libakuulutaja kaob ja üürihuviline on oma rahast ilma
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kallase sõnul oli kinnisvaramaks kunagi maksupoliitika väljatöötamisel üks argument, kus seda nähti kohaliku omavalitsuse tulubaasi ühe komponendina.

"Siiski otsustati sellest poliitilisel põhjutel sel korral loobuda. Tänasel päeval on kinnisvaramaksu debati taaselustamine vajalik," ütles Kallas.

Siim Kallas: Eestis võiks kaaluda kinnisvara maksustamist >>

Kallase sõnul on inimeste sissetuleku allikaid mitmeid, kaasa arvatud dividenditulu, mis kohaliku omavalitsuse tulubaasi ei laeku: kui aastal 2002 oli umbes 26 000 inimest, kes Eesti riigis võttis dividenditulu, siis aastal 2017 oli see arv juba üle 70 000 inimese.

Tagid:
uusarendus, kinnisvara, turg, hinnad, majandus, 1Partner Kinnisvara, Talliin, Eesti, Tartu

Peamised teemad