18:08 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Kinnisvara
lühendatud link
3820

Äsja valminud Balti riikide kinnisvaraturu ülevaatest selgub, et kolme Balti riigi võrdluses oli möödunud aastal elamu ja eluruumi ruutmeetri hind Eestis jätkuvalt kõige kõrgem.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Samuti tuli Eestis hoonestamata elamu- ja ärimaa ning metsamaa eest välja käia rohkem raha kui Lätis ja Leedus, teatab Maa-amet oma kodulehel.

"Analüüsi tulemused näitavad, et enamus kinnisvaraliikidest on Eestis kallim kui Lätis ja Leedus. Kui võrrelda keskmist brutokuupalka, mis on samuti kõrgeim Eestis, on siinne kinnisvara kõrgem hind mõistetav," ütles Maa-ameti kinnisvara hindamise osakonna peaspetsialist Johannes Nõupuu.

Keskmine palk kasvab hoogsalt >>

"Muidugi tasub siinkohal meeles pidada piirkondlikke erinevusi kinnisvara hinnatasemetes ja seda kõigis kolmes Balti riigis," märkis Nõupuu.

Hoonestatud maaga tehti 2017. aastal kõige rohkem tehinguid Leedus – 12 061 tehingut, järgnesid Läti 9 629 ja Eesti 7 364 tehinguga. Kõikides Balti riikides tehti hoonestatud maadest enim tehinguid elamumaaga – Leedus 54 protsenti, Lätis 55 protsenti ning Eestis koguni 66 protsenti kõikidest hoonestatud maa tehingutest.

Hoonestatud elamumaana ja eluruumina müüdud korterite keskmine hind on aasta-aastalt veidi kasvanud, sealjuures elamute ja eluruumide ruutmeetri hinnad on kõrgeimad Eestis ning madalaimad Lätis.

Korterite keskmine ruutmeetri hind oli kõrgeim Tallinnas – 1 752 eurot, järgnes Vilnius 1 615 euroga. Lätis tuli korteri ruutmeetri eest enim välja käia mitte pealinnas Riias, kus korteri ruutmeeter maksis 913 eurot, vaid Jurmalas ruutmeetri hinnaga 1 100 eurot.

Hoonestamata maaga tehti 2017. aastal kõige rohkem tehinguid Leedus (25 553). Lätis ja Eestis oluliselt vähem, vastavalt 14 136 ja 13 062. Seejuures tehti kõigis kolmes riigis enim tehinguid elamumaaga, Eestis 21 protsenti, Lätis 24 protsenti ning Leedus 40 protsenti kõigist tehingutest.

Balti riigid valmistuvad emiteerima ühiseid võlakirju >>

Hoonestamata elamumaa ning ärimaa lõikes oli kõrgeim keskmine hind Eestis. Elamumaa keskmine hind oli madalaim Lätis ja odavaim ärimaa oli Leedus.

Hoonestamata tootmismaa lõikes oli kõrgeim keskmine hind Leedus, madalaim Lätis. Kui Lätis ja Leedus on tootmismaa segmendis viimase kahe aasta lõikes toimunud keskmise hinna langus, vastavalt 48 protsenti ja 30 protsenti, siis Eestis on tootmismaa keskmine hind kasvanud 28 protsenti.

Tehingute paiknemise osas on trend sama 2016. aastaga, Leedus tehakse rohkelt tootmismaa tehinguid Vilniuses, Eestis ja Lätis vastupidi, pigem väljaspool pealinna.

Haritava maa keskmine hind on kasvanud vaadeldaval viieaastasel perioodil igal aastal kõikides Balti riikides. Kõige stabiilsemalt on kasvanud hind Lätis ning kõige aeglasem kasv on olnud Eestis. Haritava maa lõikes oli 2017. aastal kõrgeim keskmine hind Leedus ja madalaim Eestis.

Balti riikidest oli kõrgeim metsamaa hind 2017. aastal Eestis. Madalaim metsamaa hind oli Lätis, kus metsamaa hinna viie aasta kasv on olnud tagasihoidlikud 15 protsenti.

Balti riikide kinnisvaraturu ülevaade valmis koostöös Maa-ameti, Läti Maateenistuse ja Leedu Registrite Keskusega. Ülevaade on inglise keeles.

Ettevõtete, asutuste ja organisatsioonide keskmine brutokuupalk oli 2018. aasta III kvartalis 1291 eurot, tõustes eelmise aasta III kvartaliga võrreldes 7,5%, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Statistikaameti teadet.

Elamine Riias osutub kolme Balti riigi pealinna seas kõige kulukamaks. Läti pealinnas kulutab perekond toidule, eluasemele ja transpordile 617 eurot kuus, Tallinnas 510 eurot ja Vilniuses 486 eurot. Ja seejuures on riialaste sissetulekud kasinamad kui naabritel, teatab Sputnik Läti osundusega ajalehele Dienas Bizness, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti kevadel.

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse uuringu kohaselt kulutavad Riias elavad pered kõige enam igapäevastele vajadustele, nende peresissetulek aga on märgatavalt väiksem kui näiteks Eestis.

Kahelapselisele perekonnale, kus mõlemad vanemad teenivad pealinna keskmist palka, jääb pärast maksude mahaarvamist Riias kätte 1601 eurot, Tallinnas aga 2433 eurot.

Tõsi, Leedu pealinnas jääb statistiliselt keskmise perekonna rahakotti peale kõikide maksude tasumist keskeltläbi 1559 eurot, kuid sellegipoolest, arvestades seda, et elukallidus on Vilniuses tublisti madalam kui Riias, kulub siin igapäevasteks vajadustest märgatavalt vähem raha.

Peamised teemad