01:11 02. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Relvastus
lühendatud link
NATO idarindel (273)
154 0 0

Venemaa hoiatas Euroopat Ameerika rakettide oma territooriumile paigutamise eest. Mille eest täpselt, rääkis raadio Sputnik saates sõjaline politoloog Oleg Glazunov.

TALLINN, 11. september — Sputnik. Ametlik Moskva hoiatas Euroopa riike oma territooriumile Ameerika rakettide paigutamise eest, ütles Venemaa välisministri asetäitja Aleksandr Gruško, vahendab RIA Novosti. Diplomaadi sõnul ohustab selline paigutamine neid riike, kes "USA survele järele annavad, kui sellist survet peaks avaldatama".

Eurooplased peaksid olema huvitatud mandri muutumise "Ameerika rakettide paigutamise ja käivitamise platvormiks" takistamisest, järeldas Gruško.

Sõjaliste politoloogide liidu ekspert ja Venemaa Plehhanovi-nimelise majandusülikooli politoloogia ja sotsioloogiateaduskonna dotsent Oleg Glazunov märkis raadios Sputnik, et Ameerika relvade paigutamine tekitab julgeolekuprobleeme nii Venemaale kui ka Euroopale. 

Ekspert kutsus eurooplasi üles mitte unustama, et mitte Venemaa, vaid Ameerika Ühendriigid olid esimesed, kes paigutasid Euroopa kontinendile mitte kaitse-, vaid ründeraketid. Euroopa peaks mõistma, et sel juhul tuleb esimene löök just nende riikide pihta ja põhjustab neile märkimisväärset kahju. 

Venemaa ja Ameerika Ühendriikide kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise leping (INF-leping) kaotas kehtivuse 2. augustil. Enne seda süüdistasid pooled teineteist korduvalt selle kokkuleppe rikkumises. Veebruaris otsustas USA sellest lepingust ühepoolselt taganeda ja augusti keskel katsetas ta uut tuumarelvata raketti, mis oli varem lepinguga keelatud. Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas INF-i lepingu peatamise 3. juulil.

NSV Liidu ja USA riigipeade 1987. aastal allkirjastatud lepinguga kohustusid pooled hävitama kõik maapeal paiknevad ballistilised ja tiibraketisüsteemid tegevuskaugusega 500 kuni 5500 km.

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Purustav löök stabiilsusele: USA teatas INF lepingust lahkumisest
NATO avaldas USA otsusele INF-leppest lahkuda täielikku toetust
INF leping kaotas oma kehtivuse - NATO on asunud USA poolele
"Enda silmas palki ei näe": hoopis USA rikub INF lepingut
Tagid:
raketisüsteem, Euroopa, Venemaa, USA, INF

Peamised teemad